K cestě na Hrad je stále potřeba 50 tisíc podpisů, nově i s čísly občanek

volba prezidenta

K cestě na Hrad je stále potřeba 50 tisíc podpisů, nově i s čísly občanekNOVÉ
Vrcholící kampaň Karla Schwarzenberga na začátku roku 2013 Foto: Ilustrační foto: wikipedia.org
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Vláda nechce měnit Ústavu, počet podpisů pro kandidáta prezidentské volby tak zůstane 50.000, ale podporovatelé budou muset nově napsat číslo svého občanského průkazu. Změnu obsahuje novela volebního zákona, kterou ve středu kabinet posoudil. O výsledku novináře informoval ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Ministři vybírali ze dvou variant. Odmítli tu, podle které se měl počet potřebných podpisů snížit ze současných 50.000 na 8000, podpisy by ale musely být ověřeny.

Změna v pravidlech pro kandidáty prezidentské volby má zabránit opakování sporů, které předcházely první přímé volbě před více než třemi lety. Jako ověření budou nově podpisové archy muset mít i kolonku pro číslo občanského průkazu.

Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) na twitteru také doplnil, že vláda odmítla rozšířit volební právo pro cizince ze zemí mimo EU.

Další úpravy v zákoně se týkají snazšího využívání elektronické cesty třeba pro delegování zástupců kandidátů do okrskových volebních komisí. Mění se také ustanovení zákonů týkající se hlasování na českých zastupitelských úřadech v zahraničí. Podle důvodové zprávy změn zákonů totiž při volbě prezidenta v roce 2013 vyvstal problém kvůli přechodu na zimní čas u zastupitelských úřadů v Jižní Americe, když zákon nepočítal s tamním časovým posunem.

Hlasy by se tam při dodržení doslovného znění zákona začaly sčítat ještě v době, kdy mohli lidé hlasovat. Situaci musela tehdy vyřešit rozhodnutím Státní volební komise. Změna zákona by tak měla podobné situaci předejít.

Čtěte také: Ať v Česku volí všichni cizinci, i ti mimo EU, navrhuje Dienstbier

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články