Čínský „americký“ sen aneb o čem sní obyčejní Číňané
sociologie mocnosti
Fráze o „čínském snu“ dobře znají státní média i političtí představitelé. O čem ale doopravdy sní obyčejní Číňané? O rodinném životě, zdraví, štěstí a úspěchu v práci – asi jako každý obyčejný Američan, Němec nebo Čech. CNN přinesla výsledky průzkumu společnosti Millward Brown a zpověď šesti lidí, kteří pracují v Pekingu.
O „čínském snu“ začal hovořit současný prezident Si Ťin-pching před dvěma lety. Státní média jej dnes popisují jako posilování společnosti, armády a podporování čínské značky socialismu. Podle průzkumu společnosti Millward Brown tato kolektivní vize čínského snu rezonuje i v čínské společnosti. Až 70 procent lidí uvedlo, že jeho naplnění považují za důležité.
Ben Cavender ze společnosti China Market Research Group připouští, že „lidé věnují hodně pozornosti růstu země, růstu ekonomiky, tomu co dělá vláda, protože když jde kupředu národ, jdou s ním i oni“. Proto jsou podle něj hrdí nejen na vlastní úspěchy, ale také na ty národní.
Společnost Millward Brown provedla průzkum veřejného mínění mezi Číňany a ptala se, o čem sní také oni sami. Mezi nejvyšší priority řadových Číňanů patří zdraví, rodinný život, štěstí a úspěch v práci. Pro 56 procent je důležité především dosažení pocitu štěstí. Sny, týkající se vlastního ekonomického potenciálu, zahrnují, aby byli schopni cestovat do zahraničí a investovat. Tyto a další priority podle společnosti souvisejí především se vzrůstající čínskou střední třídou.
Naplnění těchto snů v Číně ale stojí v cestě řada překážek. Souvisejí se špatnou kvalitou ovzduší a vody, bezpečností potravin, nedostatečným zdravotním pojištěním a kvalitou vzdělávacího systému. Například obavy o finanční zabezpečení v důchodovém věku mohou být jednou z příčin vysoké míry úspor v zemi, zjistila studie Millward Brown. Společnost působí v 58 zemích světa a na základě svých průzkumů poskytuje poradenství.
O čem sní obyčejní Číňané?
Zpověď šesti Číňanů, kteří žijí a pracují v Pekingu, přinesla CNN.
52letý Sü Čen-šan pracuje v Pekingu již 17 let. „Dříve jsme prodával zeleninu a obědové krabičky, ale dnes jezdím s rikšou. Pracuji denně od šesti hodin od rána do osmi do večera, sedm dní v týdnu. Moje denní mzda činí zhruba 100 jüanů (16 dolarů) za den. Můj byznys ale není legální. Pokud mě policie chytí, mohl bych dostat pokutu ve výši 2000 jüanů (320 dolarů). Mým čínským snem je vydělat tolik, abych mohl koupit dům v domovské provincii Che-nan.“
Kuo Li-sinovi je 35 let a pochází z autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Do Pekingu přišel za prací před rokem. „Připravuji telekonference ve velkých budovách v Pekingu. Do práce jezdím denně dvě hodiny tam a zpět. Volno mám málokdy. Ročně vydělám 40 000 jüanů (6400 dolarů). Nemám sociální ani zdravotní pojištění. Mým snem je získat zkušenosti a přestěhovat se zpátky domů.“ Vzduch je tam podle něj mnohem čistší a ulice nejsou tak přeplněné.
Paní Lu Jüe-jen je 82 let a je v důchodu. „Jsem z provincie An-chuej na jihu Číny. Mám dva vnuky a jednu vnučku. Přestěhovali se do Pekingu, tak jsem šla za nimi. Pomáhám omývat zeleninu do obchodu. Špatně slyším, a proto se mnou lidé moc nemluví. Mým snem je najít partnera, který by mi dělal společnost.“
51letý Liou Wej-kang pracuje jako byznysmen a zabývá se mezinárodním obchodem mezi Čínou a USA. „Vlastním dva domy. Jeden je pro mého syna a druhý je pro mě a mou manželku. Čína za posledních deset let zažívá opravdu velký růst a životy lidí se zlepšují. Moje rodina procestovala většinu turistických destinací v Číně a navštívila mnoho míst i v USA a jihovýchodní Asii. Sním o tom navštívit jižní Afriku. Možná to je nebezpečné, ale zároveň exotické a magické.“
Wang I-tching je 22 let a pochází z města vzdáleného dvě hodiny od Pekingu. „Moje nejlepší kamarádka a já jsme si chtěli otevřít internetový obchod Taobao.com. Ani jedna z nás ale neměla peníze, abychom mohli začít. Tak jsme odešla do Pekingu, abych si našetřila. Rozdávám propagační letáky posilovny od desíti hodin ráno do osmi do večera. Každý den musím nasbírat alespoň 15 telefonních čísel potenciálních zákazníků. Mým čínským snem je otevřít si internetový obchod. Myslím si, že práce pro sebe je lepší než pro někoho jiného. Je to méně stresující.“
Dokumentaristovi Wang Jü-sinovi je 24 let. Pochází z provincie Šan-si a po absolvování vysoké školy přišel do Pekingu pracovat pro státní mediální společnost. „V současné době točíme dokument o čínském snu. Číňané narození v devadesátých letech jako já jsou velmi idealističtí. Chceme tvrdě pracovat a splnit si své sny. Sním o tom, že pomůžu čínskému národnímu fotbalovému týmu vyhrát mistrovství světa. Ale jsem už na to asi starý.“