Schwarzenberg: Co bude Zeman slavit v Číně? To nebyla naše válka

'Nejsme solidární se zbytkem Evropy'

Schwarzenberg: Co bude Zeman slavit v Číně? To nebyla naše válkaROZHOVOR 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Proti cestě prezidenta Miloše Zemana do Číny na oslavy konce války se postavila opozice i někteří koaliční politici. Vláda ji nicméně podporuje i proti většinovému postoji států Evropské unie. Podle bývalého šéfa české diplomacie a předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga je cesta logickým krokem v Zemanově směřování na Východ. Jak také řekl v rozhovoru pro deník ECHO24.cz, vláda pod vedením ČSSD jejím posvěcením ukázala Evropě, jak to skutečně myslí se společnou solidaritou. Navíc v Tichomoří „to nebyla naše válka“.

Překvapilo vás, že prezident Miloš Zeman možná jako jediný vrcholný evropský státník pojede do Číny na oslavy konce 2. světové války v Tichomoří?

Vůbec ne.

I když v rámci EU probíhala debata, že by možná bylo lepší, kdyby se politické špičky oslavám vyhnuly?

Ani přesto ne. Je to logický krok v rámci jeho celkové politiky, kdy se obrací na Východ a ne na Západ. Na to si budeme muset zvyknout. I když je pozoruhodné, že tam vyráží znovu, když byl v Číně před poměrně nedávnou dobou. A navíc v rozporu se všemi evropskými zeměmi. Chtěl bych doufat, že je jeho hlavní pohnutkou alespoň udělat v Číně nějaké velké obchody. Ale mám o tom pochyby.

Premiér Bohuslav Sobotka odmítl, že by Zemanovu cestu do Číny šlo srovnávat s nedávnou návštěvou Moskvy. Vidíte to podobně?

Ano, je to skutečně poněkud jiný případ. Pan premiér správně podotkl, že vůči Moskvě EU uplatňuje sankce. Na druhou stranu je to jiné i v tom, že Rudá armáda osvobodila největší část Československa. Tudíž se slušelo na výročí konce 2. světové války vyjádřit dík. Možná jiným způsobem, než to udělal prezident Zeman, ale alespoň se o tom dalo diskutovat. Nicméně na válce Číny jsme se téměř nepodíleli. To nebyla naše válka. Ta cesta je také pozoruhodná v tom, že součástí oslav bude vojenská přehlídka a že Čína teď uplatňuje dosti agresivní politiku zaměřenou nejen vůči Japonsku, ale i Vietnamu, Filipínám a dalším zemím.

Premiér ale zároveň upozornil, že prezident přispívá ke zlepšování česko-čínských vztahů, což už se promítlo do exportu i investic…

Samozřejmě by stálo za to si takové tvrzení ověřit. Obchod s Čínou totiž v posledních letech strmě stoupal poměrně nezávisle na tom, kdo byl zrovna na ministerstvu zahraničí a ve Strakově akademii. Ten vzestup tedy začal už dříve a podíval bych se na to, jestli v posledních měsících přišel významnější zvrat. Mám také pochyby o tom, jestli je toto směřování zrovna moudré. Největší investice, kterou jsme za poslední dobu zaznamenali, podle mě nebyla z Čínské lidové republiky, ale z Čínské republiky, tedy z Tchaj-wanu.

Co Zemanova cesta znamená pro Českou republiku? Jde skutečně o problém v očích našich partnerů v EU, nebo je to tak trochu bouře ve sklenici vody?

Mnozí se těšili, že po Václavu Klausovi přijde Miloš Zeman a sociálnědemokraticky ovlivněná vláda, která bude konečně proevropská a bude držet solidaritu. To ostatně sama vláda slibovala. A teď vidíme, jak to s tou solidaritou skutečně je. Nejsme schopni se se zbytkem Evropy dohodnout na takovéto věci, což naši pověst poškodit může. Je to ale tak trochu v tradici současné zahraniční politiky.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články