‚V tom se nedá pracovat.‘ Íránský novinář zběhl při jednání o jádru

Írán a atom

‚V tom se nedá pracovat.‘ Íránský novinář zběhl při jednání o jádruNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Íránský novinář Amír Hosajn Motakí odjel do švýcarského Lausanne, aby podával informace o vyjednávání o íránském jaderném programu do své rodné země. Jenomže na místě požádal úřady o politický azyl. Nemohl už podle jeho slov déle snášet podmínky, za kterých musel pracovat. Důvody objasnil pro rozhlasovou stanici Svobodná Evropa (RFE/RL). 

Motakího čin už podle RFE/RL potvrdily íránské úřady a státní média označila novináře za zrádce, který si nechal za svůj útěk zaplatit. Polostátní agentura ISCA, pro kterou žurnalista pracoval, se k němu nechce znát. Popřela, že by s ním byla jakkoliv spojená. Švýcarské imigrační úřady s ohledem na ochranu osobních dat informaci nekomentovaly.

Íránský novinář byl v minulosti mediálním poradcem současného prezidenta Hasana Rúháního, který slíbil větší svobodu tisku a také méně cenzurních zásahů ze strany státu. Sitauce se ale podle Motakího příliš nezlepšila. „Jsou to víc než jen limity, je to jasné zasahování,“ popsal práci íránského novináře.

V íránském týmu, který zamířil do Švýcarska, bylo podle něj také mnoho lidí, kteří o sobě prohlašují, že jsou novináři. Není to ale pravda. „Jejich hlavním úkolem je zařídit, aby se do Íránu dostaly jenom ty správné informace,“ citoval jeho slova server The Times of Israel s odkazem na opoziční íránskou televizi IraneFarda, která vysílá z Londýna.

Jednání vrcholí. Napětí je velké

V rozhovoru pro britský list The Telegraph přiblížil atmosféru na jednání o íránském jaderném programu, jehož smyslem je vyloučit možnost, že bude země pracovat na atomové bombě. Výměnou mají být zrušeny protiíránské sankce. Podle Motakího usilují o dohodu především Spojené státy, které se snaží přesvědčit ostatní delegace. Napětí je podle něj znát na každém kroku.

O záležitosti jednají s Íránem kromě Spojených států také Francie, Británie, Rusko, Čína a Německo. Úderem úterní půlnoci vyprší termín pro přijetí rámcové dohody vyjednávajících zemí s Teheránem. Podrobnosti však bude možné ladit až do 30. června.

Čtěte také: USA tlačí Íránce proti jejich islámské vládě, tvrdí Chameneí

Diplomaté tvrdí, že se sice daří pokročit, ale některé problémy je ještě třeba dořešit. Klíčovým tématem zůstává otázka, v jakém rozsahu může Írán vyrábět obohacený uran, který je nezbytný pro palivo jaderných reaktorů, ale umožňuje i výrobu atomové bomby.

Podle pondělního vyjádření šéfa americké diplomacie Johna Kerryho jednání stále naráží na obtíže. O něco optimističtější je ruský šéf diplomacie Sergej Lavrov. „Naděje na úspěch tohoto kola rozhovorů není špatná, řekl bych, že je dobrá,“ prohlásil ministr.

Na podzim 2013 se podařilo zástupcům šesti velmocí přimět Teherán k částečným ústupkům v oblasti jaderného programu, což umožnilo zmírnit protiíránské sankce. K jejich úplnému zrušení je však potřeba trvalá dohoda o omezení programu.

Čtěte také: Netanjahu přijel Americe rozmluvit dohodu s Íránem

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články