Apple tajně vyvíjí zázračnou technologii pro diabetiky
Naděje pro cukrovkáře
Společnost Apple se snaží o průlom v léčení cukrovky. Firma založila výzkumný tým, který má za úkol vytvořit senzory, které by byly schopné určit hladinu cukru krvi bez toho, že by bylo nutné propíchnout kůži, píše server CNBC. Tým byl založen na základě vize legendárního šéfa Appleu Stevea Jobse, který zemřel v roce 2011. Pokud se senzor podaří vyvinout znamenalo by to ulehčení života pro miliony diabetiků po celém světě.
Základ skupiny byl položen v roce 2010, kdy šéf start-upu Cer Bob Messerschmidt poslal Steveu Jobsovi email o možnosti využití senzorů pro monitorování zdraví. Apple na základě tohoto emailu Cer v tichosti koupil a Messerschmidt byl postaven do čela týmu, který vyvinul Apple Watch. Právě Apple Watch byl v budoucnu měl být platformou, která by hladinu cukru v těle monitorovala. Technologie by měla fungovat na základě prosvícení kůže speciálním světlem, které by potom určilo množství glukózy v krvi. O vývoj podobné technologie se bezvýsledně snažilo již mnoho firem. John L. Smith, jeden ze světových expertů v oboru biomedicínských technologií řekl CNBC, že je to „nejsložitější technologický problém, na který jsem v mé kariéře narazil.“
Podle CNBC průlom v této oblasti je něco jako „zlatý grál“ technologické medicíny. V budoucnu by senzory nemusely zkoumat pouze hladinu cukru, ale taktéž hladinu kyslíku, tep a další důležité životní funkce.
Výhody využití senzorů ve zdravotnictví jsou zjevné, mohly by však najít zákazníky i mezi zdravými lidmi. Možnost neustále kontrolovat své životní funkce je lákavá pro mnoho lidí, kteří jsou rozhodnutí žít zdravým životním stylem. Pokud Apple uspěje tak by to znamenalo, že by se z její „hračky“ Apple Watch pro mnoho lidí stal nutný doplňek. Tajný tým Appleu má čítat asi třicet lidí a je umístěn na neznámém místě. Spekulace o expanzi Appleu do zdravotnictví se začaly množit v lednu minulý rok, kdy server Buzzfeed přinesl zprávu, že technologický gigant přebírá biomedicínské experty ze zdravotnických firem.
Vývoj probíhá již posledních pět let a zdá, že společnost by mohla být blízko úspěchu. Zástupci společnosti se již podle všeho sešli z úředníky z amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv, aby probrali možnou regulaci produktů, taktéž provedli již řadu testů proveditelnosti na klinikách v San Francisku a okolí.
Technologie by pomohla i mnoha lidem v České republice. V Česku žije zhruba 860.000 diabetiků, jejich počet se během posledních 25 let zdvojnásobil. Při stejném růstu bude v roce 2035 touto nemocí trpět deset procent obyvatelstva, sdělil ČTK prezident České lékárnické komory (ČLnK) Lubomír Chudoba při příležitosti světového dne monitoringu diabetu.
Pacienti mohou trpět jednak vrozenou cukrovkou neboli diabetem 1. typu. Špatný životní styl má vliv na vznik diabetu 2. typu. Nemoc se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi a může vést k srdečnímu infarktu, mozkové mrtvici, slepotě či selhání ledvin. Špatně léčenou cukrovku doprovází řada komplikací, jako například poruchy vidění, poruchy ledvin, poruchy nervů či takzvaná diabetická noha, informuje ČTK.
Cukrovka je nevyléčitelná. Hladinu cukru ale lze příznivě ovlivnit včasným odhalením nemoci, správnou životosprávou a spoluprací s lékaři.