Sobotkův den D. Očekává se zemětřesení v čele strany

SOBOTKŮV ODCHOD Z ČELA ČSSD

Sobotkův den D. Očekává se zemětřesení v čele stranyNOVÉ
Na březnovém sjezdu strany si premiér Bohuslav Sobotka vítězství ohlídal. Nyní by ho mohl vystřídat Milan Chovanec. Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

V úterý začaly z nejužšího vedení ČSSD přicházet informace, že předseda strany Bohuslav Sobotka skutečně plánuje v čele strany skončit. Nejpravděpodobnějším scénářem přitom je, že ho nahradí ministr vnitra Milan Chovanec, stranu do volební kampaně povede ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a Sobotka zůstane jen premiérem. O dalším uspořádání strany by se definitivně mohlo rozhodnout ve středu na jednání grémia, po kterém Sobotka plánuje tiskovou konferenci. 

To, že Sobotka s největší pravděpodobností „hodí ručník do ringu“ a funkce šéfa strany se vzdá, potvrdily serveru Echo24 tři zdroje, které jsou s děním ve vrcholném vedení strany dobře obeznámeny. Očekává se, že o změnách informuje vedení ČSSD na velké tiskové konferenci po jednání grémia ve středu odpoledne. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

V sobotu sociální demokraty čeká programová konference, na které plánují představit předvolební kampaň. Během ní také proběhne jednání Ústředního výkonného výboru.

Někteří řadoví poslanci uvedli, že takto zásadní změna by právě přes tento orgán strany měla určitě projít. Řekl to například poslanec Antonín Seďa, podle něhož o odchodu předsedy strany nemůže rozhodnout ani předsednictvo ani grémium strany, které bude právě ve středu jednat.

V souvislosti se středečním jednáním grémia i sobotním zasedání ústředního výkoného výboru padají slova jako odvolání, odstoupení či rezignace Bohuslava Sobotky. Ze stanov ČSSD však jasně vyplývá, že Bohuslava Sobotku může odvolat pouze sjezd ČSSD, stejně tak pouze sjezd může volit nového předsedu. K jeho odvolání tedy v sobotu dojít nemůže, ale ve hře jsou tři jiné varianty. 

1. Bohuslav Sobotka sám nabídne svou rezignaci. Pokud bude panovat shoda mezi členy vedení, stranu do příštího sjezdu povede statutární místopředseda a ministr vnitra Milan Chovanec.
2. Bohuslav Sobotka sice rezignaci nabídne, ale členové vedení s tím nemusí souhlasit, popřípadě nemusí souhlasit s tím, aby stranu vedl Milan Chovanec. Může tak nastat patová situace a složité hlasování.
3. Bohuslav Sobotka rezignaci nenabídne a za stávajících podmínek strana dojde k volbám a dalšímu sjezdu. Ten svolává právě Ústřední výkonný výbor nejméně 90 dní před konáním sjezdu. Tato varianta je ale nejméně pravděpodobná. 

Zároveň také připomeňme, že výzvu na odstoupení již Bohuslav Sobotka jednou dostal od svého předsednictva. A to krátce po volbách v říjnu 2013, když se tzv. lánští pučisté Michal Hašek, Jaromír Tejc, Jiří Zimola, Milan Chovanec a Zdeněk Škromach pokusili Sobotku sesadit a za jeho zády vyjednávali s prezidentem Milošem Zemanem.

Podle informací serveru Echo24 Sobotka postaví většinu členů grémia ve středu před hotovou věc a o jeho setrvání či nesetrvání se nebude diskutovat. Sobotka navíc během vládní krize ukázal, že se v řadě rozhodnutí spoléhá na svůj vlastní úsudek. Například avizovanou demisi vlády, kterou chtěl podat kvůli podezřením kolem dnes již bývalého ministra financí Andreje Babiše, s nikým nekonzultoval.

Výměna předsedy strany pár měsíců před volbami není v české politice nic nového. Udělala to například ODS v roce 2010, když těsně před volbami představila místo Mirka Topolánka jako lídra strany Petra Nečase. Strana s ním v čele skončila na druhém místě s 20 procenty a jen s velmi malou ztrátou na první sociální demokracii. 

O možném Sobotkově konci se v kuloárech parlamentu spekulovalo už minulý týden. Pro šéfa ČSSD totiž příliš nehrají předvolební průzkumy, které ukazují, že strana se po vládní krizi propadá. Ačkoliv průzkumy nemají velkou vypovídající hodnotu, barometrem nálad ve straně mohou být. Vedle toho Sobotka na konci minulého týdne veřejně přiznal rozpad manželství.

V neděli večer poté slovenská agentura TASR informovala o tom, že se český premiér Sobotka plánuje vzdát funkce předsedy strany. Odkazovala přitom na jeho blízké zdroje. Informace ze slovenských médií v neděli nevyvrátil, ani nepotvrdil mluvčí strany Mikuláš Klang. Ten uvedl, že je to v rovině spekulací. V pondělí Sobotka celou věc nechtěl komentovat a podle serveru Novinky.cz se snažil novinářům a jejich dotazům vyhnout.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Premiér Sobotka se rozchází se svou ženou Olgou

Sobotka se plánuje vzdát postu lídra ČSSD, připouští více zdrojů

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články