Premiérka je neznámo kde, armáda vyslýchá 150 předních Thajců

Armádní převrat v Thajsku

Premiérka je neznámo kde, armáda vyslýchá 150 předních Thajců 1
Krátké zprávy
Sdílet:

Po čtvrtečním státním převratu pokračuje thajská armáda v nastolování pořádku. Premiérka Šinavatrová byla u výslechu v pátek a od té doby ji zadržují. Armáda má v plánu vyslechnout až 150 lidí z řad politiků i aktivistů a prověřuje jejich podíl na protestech.

Bývalá thajská premiérka Jinglak Šinavatrová je zadržována od pátku 23. května, kdy se dostavila k výslechu společně se svou sestrou. Podle zdroje blízkého CNN by její věznění mělo pokračovat i během soboty. Šinavatrová je údajně držena ve vojenském prostoru poblíž Bangkoku, uvedl bezpečnostní poradce thajské vlády v pátek večer.

Podle agentury Reuters ale expremiérka na žádné vojenské základně není. „Nyní je na bezpečném místě. Není zadržována v žádném vojenském zařízení,“ uvedl jeden z nejmenovaných spolupracovníků armády. Vysoký vládní činitel dále agentuře sdělil, že zadržení Šinavatrové by mohlo trvat zhruba týden.

Armáda, která ve čtvrtek 22. května v zemi provedla státní převrat, aby skoncovala s krvavými konflikty a nastolila pořádek v zemi, si postupně předvolává k výslechu thajské občany z řad politiků i aktivistů z celého politického spektra. Na dnešním seznamu je přes 35 akademiků a politických oponentů Šinavatrové, uvedl mluvčí armády pro CNN.

Někteří zadržení budou podrobeni „kontrole postojů“

Zadrženi budou podle mluvčího pouze ti, kteří budou mít něco společného s politickými zvraty v zemi. Někteří už byli dokonce propuštěni na svobodu. Národní rada pro mír a pořádek chce přimět obě strany, aby „si naslouchaly“ a přestaly být „sebestředné“. Mluvčí také uklidnil veřejnost, že se o zadržené starají velmi dobře. „Chceme jim poskytnout čas k odpočinku a přemýšlení o problémech,“ řekl mluvčí armády.

Věznění by nemělo trvat déle než týden, během kterého budou někteří podrobeni tzv. kontrole postojů. Armádní důstojníci na ně budou působit, aby si uvědomili negativní následky svých činů, napsala CNN. Mluvčí však neuvedl, co se stane s těmi, jejichž postoje se nezmění nebo se ukáže, že byli do krvavých konfliktů přímo zapojeni. Celkově armáda plánuje vyslechnout kolem 150 lidí a dostavilo se zatím přes 100.

Podle CNN se během pátku vrátil život v centru hlavního města zase k normálnímu režimu. Obchody byly otevřené a lidé zase začali chodit do práce. Rovněž vojenská přítomnost v okolí Bangkoku zůstává pouze slabá.

USA kritizovaly intervenci thajské armády

Armáda se chopila moci v zemi ve čtvrtek 22. května po měsíce trvajících protestech, které paralyzovaly vládu a způsobily krvavé střety. Zemřelo při nich přes 90 lidí, napsala CNN. V zemi bylo vyhlášeno stanné právo a byla pozastavena platnost ústavy. Armáda také zakázala 155 prominentům, aby ze země vycestovali pod hrozbou zatčení, pokud by se pokusili nařízení neuposlechnout. Thajskou krizi prohloubilo, když začátkem května byla premiérka Jinglak Šinavatrová shledána vinnou ze zneužití moci a musela 7. května odstoupit.

Spojené státy společně s dalšími zeměmi kritizovali intervenci thajské armády a vyzvaly k urychlenému opětovnému nastolení demokracie.

Čtěte více: Armáda v Thajsku provedla státní převrat, blokuje TV vysílání

Thajská armáda provedla puč. Prý chce 'obnovit pořádek'

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz