Němečtí Zelení se obracejí už i proti větrným elektrárnám
NĚMECKO VS. ENERGIE
Nová německá vláda sociálních demokratů a Zelených plánuje posílit větrné elektrárny. Potýká se přitom s kritikou organizací na ochranu životního prostředí, tak i z vlastních řad. Větrníky totiž rozdělují stranu Zelených na dva tábory, píše Politico. Podle kritiků hyzdí krajinu, ohrožují biodiverzitu a jsou nebezpečím pro zvířata.
Závislost Německa na větrné energii stále více roste. Němci plánují vybudovat kolem 1500 nových elektráren za rok, protože síla větru se stává čím dál důležitějším zdrojem pro výrobu elektřiny. Německo během tohoto roku uzavře své poslední jaderné elektrárny a do roku 2030 hodlá uzavřít i uhelné elektrárny.
Nyní se ostrým bodem kritiky staly větrné elektrárny, které překvapivě kritizují i představitelé německé vlády a vládnoucí strany Zelených, upozorňuje Politico. Plošná výstavba elektráren by totiž měla zabrat až 2 procenta rozlohy celé země.
Aktivisté a zástupci organizací pro ochranu přírody a životního prostředí se staví proti tomu, aby se v lesním parku Reinhardswald v Hesensku vykácelo téměř 5000 stromů. Má se tu vyplenit rozlehlý lesní prostor, aby vzniklo místo pro výstavbu větrných turbín, píše se na serveru Redaktionsnetzwerk Deutschland.
Proti stavbě turbín jsou také odborníci na udržitelný rozvoj, kteří argumentují tím, že lesy ochlazují planetu a stabilizují ekosystém. Také apelují na to, že větrníky hyzdí krajinu a překážejí turistickému ruchu. Větrníky jsou nejčastěji na pobřeží kvůli vhodným živelným podmínkám a nezastavěným oblastem.
Svaz ochrany přírody a biodiverzity varuje, že větrné elektrárny představují nebezpečí pro ohrožené živočišné druhy. Kvůli větrníkům každoročně zahyne až 100 tisíc ptáků. Ředitel svazu Jörg-Andreas Krüger říká, že urychlené plánování a budování, včetně zdrojů obnovitelných energií „nemůže jít na úkor ochrany přírody a ohrožených druhů“.
„Mým cílem je podporovat a přicházet s řešením, které je v souladu s přírodou,“ říká nová ministryně životního prostředí Steffi Lemkeová. „Během následujících let chci vyřešit jak problémy biologické rozmanitosti, tak klimatickou krizi – oboje musíme řešit co nejdříve a společně,“ dodává.
Ministr pro klima a hospodářství Robert Habeck si je podle vlastních slov dobře vědom napětí mezi klimatem, životním prostředí a rychlým přechodem na obnovitelné energie. „Kromě klimatické krize vyvěrá další ekologická krize v podobě hromadného vymírání ohrožených druhů – to také není jednoduchá otázka. Musíme propojit ekonomiku, klima, životní prostředí a zemědělství dohromady,“ řekl Habeck pro Süddeutsche Zeitung.
Zelení nejsou jednotní ani v otázce užití zemního plynu v energetické transformaci Německa. Větrné elektrárny jsou jen další položkou, která rozděluje stranu na dva tábory.