Zajímáte se o jidiš? Východoevropský klub představí Šolema Alejchma
V letošním roce si připomeneme sté výročí úmrtí ukrajinského spisovatele židovského původu Šolema Alejchema. Při této příležitosti připravuje Východoevropský klub přednášku, na níž pohovoří religionista a překladatel jidiš, Petr Jan Vinš, nejen o této pozoruhodné osobnosti, ale i šířeji o židovské literární scéně na Ukrajině počátku 20. století. Přednáška se koná v budově Filozofické fakulty UK (místnost číslo 200), v úterý 26. dubna od 19:10.
Petr Jan Vinš se jidiš literatuře věnuje již delší dobu, touha zprostředkovat ji českému čtenářského publiku jej přiměla přeložit aspoň zlomek z ní do češtiny. Za své překlady získal první cenu v Překladatelské soutěži Jiřího Levého pro začínající překladatele do 35 let. „Nastal moment, kdy jsem chtěl sdílet se svými přáteli, co jsem krásného přečetl, a nemohl jsem, protože oni tomu nerozuměli. A to byl ten moment, který mě přivedl k překládání.“
Šolem Alejchem (1859–1916) je jednou z klíčových postav moderní východní jidiš literatury. Tato literatura je svědectvím o bohaté východevropské židovské kultuře před druhou světovou válkou a stalinskými čistkami.
„Mnoho jidiš spisovatelů sdílelo smutný osud židovské literatury v Sovětském svazu, která po tom, co se zotavila z obrovské rány, kterou celému židovskému světu zasadila druhá světová válka, musela podstoupit ještě jedno pronásledování, o kterém se málo ví, a to je pronásledování stalinské,“ připomíná Vinš.
Přednáška uvede do Alejchemovy tvorby a přiblíží jeho literární styl, který s humorem i bolestí mistrně vykresluje houževnatost a nezdolnou naději východoevropských Židů. Stručně shrnuty budou také osudy jidiš literární scény na Ukrajině na přelomu 19. a 20. století. Umožní tak nahlédnout do doby, kdy města jako Kyjev či Lvov žila vitální a ambiciózní židovskou literární kulturou.