Rasové nepokoje v USA. Policista zastřelil nevinného mladíka
Křičel, že není ozbrojený
Americká veřejnost žije případem zastřelení neozbrojeného černošského mladíka Michaela Browna policistou ve Fergusonu nedaleko St. Louis. Protesty, které musí tamní policie rozhánět slzným plynem a střelbou gumových projektilů, budí velké otázky o úrovni rasové snášenlivosti ve Spojených státech. Na fotografie a videa z místa se můžete podívat v naší galerii.
Oblaka kouře se vznášela nad oblastí, kde policie proti davu zhruba 350 lidí použila čtyři dávky slzného plynu. Protestující se rozprchli do vedlejších ulic a do automobilů. Někdo z davu na policisty zjevně hodil nějaký předmět. „Hledáme mír a spravedlnost. Proto tady jsme. Neměli žádný oprávněný důvod takto chladnokrevně zabít mladíka,“ řekl reportérce RT obyvatel Fergusonu.
Své nepříjemné zkušenosti z místa mají i novináři dvou předních amerických médií Wesley Lowery z Washington Post a Ryan J. Reilly z Huffington Post. Ti byli zadrženi v jednom z fergusonských fast-foodů, kde zrovna připravovali zprávy pro své redakce. Když do obchodu vrazila speciální policejní jednotka, Reilly se pokusil celou situaci vyfotit. To se policistům nelíbilo a požadovali po reportérovi jeho průkaz totožnosti. Ten jim ho oprávněně odmítl předložit, a tak byl zadržen. Oficiálně však kvůli tomu, že si „příliš pomalu zabalil své věci“.
„Mladík zvedl ruce nad hlavu a začal křičet, že není ozbrojený. To mu ale nepomohlo. Strážník střílel dál.“
Osmnáctiletý Michael Brown byl ve Fergusonu, které je převážně černošským předměstím St. Louis, zastřelen minulou sobotu po potyčce mezi mladíkem a nejmenovaným policistou. Na místě činu byl společně s Michaelem Brownem i dvaadvacetiletý Dorian Johnson. Jeho verze událostí se od té policejní výrazně liší. Oba mladíci údajně procházeli uprostřed ulice, když na ně strážník zakřičel „vraťte se k***a na chodník“.
O věcech, které následovaly ihned po výzvě policisty Johnson nemluví. Popisuje až samotné Brownovo zastřelení: „Ten strážník Michaela celou dobu velmi pevně držel. Pustil ho, až když z pistole vyšla první rána.“
Chlapci začali policistovi okamžitě utíkat, ten ale vystřelil podruhé. Tentokrát zasáhl Brownovy záda. V tu chvíli zraněný mladík zvedl ruce nad hlavu a začal křičet, že není ozbrojený. To mu ale nepomohlo. Strážník střílel dál. Policie se k celé události příliš nevyjadřuje. Jméno střelce, který byl dočasně postaven mimo službu, hodlá držet v tajnosti z obavy o jeho bezpečnost.
Update about five protestors were just arrested outside the #Ferguson Police Station for refusing to leave. pic.twitter.com/vsl02oT7M7
— Yamiche Alcindor (@Yamiche)
August 14, 2014
„Oni to dítě zabili. Kdo bude další? Které dítě zastřelí příště? Podívejte se na případ Jordana Davise a dalších černých dětí. Je to rozsáhlý rasistický problém,“ povzdechla si jedna z obyvatelek Fergusonu kanálu RT America.
Brownovi příbuzní si jako advokáta najali Benjamina Crumpa, který zastupoval rodinu jiného černošského chlapce Trayvona Martina, jenž byl při podobném incidentu zastřelen předloni. Své pochybnosti budí i zájem amerických médií o celou událost. Newyorský politik Michael Cohen se vztekal na Twitteru: „FOX a Maddow vysílají o imigrantech, CNN řeší Robina Williamse, zatímco v jednom z amerických měst se vypouští slzný plyn,“ píše.
Tear gas is being fired in an American city and Maddow and Fox are covering immigration and CNN is doing Robin Williams #mediafail
— Michael Cohen (@speechboy71)
August 14, 2014
Prezident Obama, který je v současnosti na dovolené, lidem do St. Louis vzkázal, aby na zastřeleného osmnáctiletého Michaela Browna vzpomínali prostřednictvím "reflexe a porozumění" a utěšovali se navzájem "způsobem, který hojí a ne tím, který zraňuje". Případ by podle něj neměl vyvolávat vášně.
Na vyšetřování incidentu v St. Louis se kromě místních policistů podílí i speciální tým FBI. Policejní sbor ve Fergusonu má 53 členů, z nich jen tři jsou černoši. Ve čtvrti, kde žije 21.000 lidí, přitom tvoří Afroameričané dvě třetiny obyvatel.