Německo poslalo k ledu návrh snadnějších deportací do Maghrebu
Deportace běženců
Komora německých zemí, Spolková rada, dnes odmítla schválit zákon, který by označil Alžírsko, Maroko a Tunisko za země bezpečné pro uprchlíky. Spolkový sněm, dolní komora, normativní akt navržený vládou schválil už loni v květnu. O dosažení kompromisu se teď obě komory mohou pokusit s pomocí dohodovacího výboru, poznamenala agentura DPA.
Vládní návrh původně počítal s tím, že Tunisko, Maroko a Alžírsko, budou od jeho schválení považovány za bezpečné země. Tuto novelu schválila v loňském roce dolní komora parlamentu. Do těchto zemí by pak bylo možné deportovat neúspěšné žadatele o azyl.
Předloha podle očekávání při dnešním hlasování ve Spolkové radě nezískala potřebnou většinu 35 hlasů z celkových 69. Proti návrhu kabinetu kancléřky Angely Merkelové se podle agentury postavila většina vlád spolkových zemí.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Zařazení uvedených tří severoafrických států na seznam bezpečných zemí by jejich občanům výrazně ztížilo šanci získat azyl v Německu. U zemí, které na tomto soupisu jsou, se předpokládá, že se v nich dodržují lidská práva. Aby německé úřady jejich občanům přiznaly azyl, musejí migranti prokázat, že oni sami nebo jejich rodinní příslušníci čelí ve vlasti perzekucím.
Opozice zapsání Alžírska, Maroka a Tuniska mezi bezpečné státy kritizuje s poukazem na to, že v těchto zemích mimo jiné neexistuje nezávislá justice, je tam omezená svoboda tisku a jsou porušována práva žen.
„Beznadějné vyplňování žádostí o politický azyl, jak vyhnout běžným cestám na náš trh práce,“ poznamenal bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann. „Podle práva, nemá nikdo z Tuniska, Alžírska či Maroka právo na azyl. V Německu chceme pouze takové pracovníky, kteří jsou skutečně pronásledováni.“
„Je to špatný den pro naše úsilí zastavit ilegální migranty,“ poznamenal k výsledku hlasování Spolkové rady německý ministr vnitra Thomas de Maizière. Opoziční kritiku návrhu zákona odmítá. Vláda si je podle něj vědoma, že stav lidských práv není v těchto zemích na takové úrovni jako v Německu, to však nemůže obecně zakládat právo na udělení azylu.
Zákon o snadnějších deportacích do Maghrebu je tak v tuto chvíli uložen k ledu. Jako téma by se však znovu mohl vynořit před podzimními spolkovými volbami. Věnovat by se mu mohla nejen současná kancléřka Angela Merkelová, která ho ve své vlastní vládě sama navrhla, ale také vyzyvatelé z řad opozice.