Cesta do školy pro žáka páté třídy? Přes tři checkpointy

Děti na Donbase nechodí do školy

Cesta do školy pro žáka páté třídy? Přes tři checkpointyNOVÉ
Jedenáctiletý Edik popisuje, jak ho válka připravila o školu. Foto: Reprofoto: Rádio Svobodná Evropa
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Měsíce střetů mezi vládními vojsky a proruskými separatisty na východě Ukrajiny způsobily mimo jiné to, že řada dětí nemůže chodit do školy. Ze školních budov totiž často zbyly jen ruiny a bezpečné není ani cestování. Například jedenáctiletý Edik musí překonat tři vojenská stanoviště než se dostane ke své škole. Edik se proto musí učit z domova. „Dosud jsem neviděl svého učitele z páté třídy. Znám jen jeho jméno,“ řekl chlapec Rádiu Svobodná Evropa (RFE/RL).

Přestože je Edik jen jedním z mnoha, kdo přišel o pravidelnou školní docházku, jeho příběh je více než ilustrativní. „Musím projít skrze tři kontrolní stanoviště – dvě hlídají vládní jednotky a jedno separatisté,“ popisuje chlapec, jak by vypadala jeho cesta do školy. „Když začnou střílet, snadno se stane, že vás to zmate. Nevíte, co máte dělat nebo kam se schovat,“ dodává Edik.

Komplikovaná situace, kdy musí teprve jedenáctiletý chlapec překonat hned tři kontrolní stanoviště (checkpointy), je způsobená tím, že jeho rodná vesnice má dva pány. Východoukrajinskou obec Zajceve totiž zčásti kontrolují separatisté a zčásti jednotky věrné Kyjevu. Vzhledem k nebezpečí, které procházení mezi vojáky představuje, se Edikovi rodiče rozhodli nechat chlapce doma.

„Dávají nám úkoly pro naše děti a my je bereme domů. Dají nám vytištěné zadání. Tak naše děti studují,“ popisuje v reportáži Rádia Svobodná Evropa jedna z místních žen, jak učitelé se svými žáky komunikují. Nezvyklost celé situace ostatně vnímá i Edik: „Dosud jsem neviděl svého učitele z páté třídy. Znám jen jeho jméno, to je celé.“

Neutěšená situace se ale netýká jen Edika, popřípadě jeho spolužáků. Svoji školu podle nové zprávy, kterou zveřejnila lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW), ztratila celá řada studentů, kteří pocházejí z válkou stiženého Donbasu.

Problém podle organizace představuje především to, že obě strany konfliktu používají školy jako úkryty, čímž z nich dělají legitimní vojenské cíle pro svého protivníka. HRW proto vyzvala jak vládní vojáky, tak proruské separatisty, aby se od škol drželi dále a brali ohledy na malé Ukrajince, kteří by měli studovat. V chladném zimním počasí totiž střela ani nemusí školu přímo zasáhnout – stačí když střepiny vybijí okna.

Na východě Ukrajiny od poloviny loňského února oficiálně platí příměří dojednané v běloruském Minsku. Střety mezi vládními vojsky, jež mají podporu polovojenských batalionů, a vládními separatisty ale pokračují i nadále a při střetech každý týden umírají lidé. Z porušování příměří se dlouhodobě navzájem obviňují obě strany.

Čtěte také: Zpověď zklamaného Rusa: Separatisté drancují a opíjejí se

Prchli z Ukrajiny za lepším. Na Sibiři je čekaly plíseň a nevraživost

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články