Studenti turboškoly UJAK hrozí žalobami. Lžou o nás, tvrdí

Boj o akreditaci

Studenti turboškoly UJAK hrozí žalobami. Lžou o nás, tvrdíNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Podnět, kterým chce Akreditační komise dosáhnout odebrání státního souhlasu s činností Univerzity Jana Amose Komenského (UJAK), je podle školy plný lží. Uvedlo v pondělí vedení UJAK s tím, že se kroky komise dotýkají základních práv studentů i samotné školy. Univerzita proto přistoupí ke všem dostupným právním krokům, aby očistila své jméno. Požaduje mimo jiné náhradu majetkové újmy. A nevylučuje soud.

S rozsáhlou obhajobou dění ne škole v pondělí vystoupilo vedení univerzity v čele s jejím rektorem a zakladatelem Lubošem Chaloupkou. Ten si po založení školy přišel na stovky milionů korun, Akreditační komise mu ale opakovaně vyčítá, že škola nefunguje tak, jak má.

Naposledy ve svém podnětu, který může vést až ke konci školy, komise uvedla, že každý čtvrtý absolvent bakalářského programu na UJAK získal titul za nestandardně krátkou dobu, někdy dokonce méně než za půl roku.

Více čtěte: Bakalářem za půl roku. Rychle studoval na UJAK každý čtvrtý

„My tento podnět považujeme za vysoce neprofesionální, tendenční, nepravdivý a poškozující dobré jméno školy. Budeme následně po akreditační komisi vymáhat veškeré škody, které v souvislosti s tím podnětem vzniknou,“ uvedl na brífinku mluvčí školy Jan Červenka.

Například kratší délku studia se prorektor Petr Kolář snažil vysvětlit tím, že na univerzitě studují i studenti vyšších odborných škol či jiných škol vysokých, kterým bývá uznána část předchozího studia. Vedení školy se celkem ohradilo proti deseti údajným nepravdám z podnětu, rozporovalo například hangárovou výuku ve Starém Hrozenkově. „Tam žádné hangáry nebyly, takže jsme v nich nemohli učit. Ani bychom v nich neučili. Nás se to hluboce dotýká, je to lež. Je to lež prokazatelná,“ prohlásil Kolář.

Stejně tak už se podle školy vyřešil vysoký počet studentů, na který komise upozorňuje opakovaně už několik let. Od roku 2015 měl počet studentů klesnout o 47 procent a počet vyučujících o 11 procent.

Studenti zvažují žalobu na ochranu osobnosti

Škola také plánuje vyzvat komisi, aby se zdržela neoprávněných zásahů do pověsti a dobrého jména UJAK. Pokud to nepomůže, je připravena se i obrátit na soud. Na tiskovou konferenci si proto pozvala i svého právního zástupce a bývalého náměstka ministra spravedlnosti Františka Korbela. „Úkony Akreditační komise se dotýkají základních práv školy i studentů. Narušují právo na ochranu osobnosti i rovnost mezi jednotlivými subjekty. Univerzita hodlá učinit veškeré dostupné právní kroky,“ potvrdil Korbel s tím, že chce škola ochránit své dobré jméno a dosáhnout náhrady majetkové i nemajetkové újmy.

Podle rektora Chaloupky může být důvodů, proč proti škole komise vystupuje tak rázně, hned několik. Uvedl například to, že se UJAK podílel na přípravě nového vysokoškolského zákona. Pokud bude přijat, měla by vzniknout i nová akreditační agentura: „Motivů může být celá řada. Přál bych si, aby jak ministr, tak premiér měli šťastnou ruku při volbě nových zástupců, kteří by měli pracovat v nové akreditační agentuře. Věřím tomu, že zákon projde a že budeme fungovat v nových a transparentních podmínkách.“

Část studentů už vyzvala šéfku Akreditační komise Vladimíru Dvořákovou, aby doložila důkazy k závěrům komise. V opačném případě se prý budou studenti domáhat práva na ochranu osobnosti žalobou.

Dvořáková kritizuje školu velmi často. Jak například řekla deníku ECHO24.cz, UJAK dlouhodobě nemá žádnou snahu nastavit vnitřní systém fungování, který by hlídal kvalitu studia. Své excesy navíc neustále opakuje.

Čtěte také: Literární akademie je v insolvenci, zoufalí studenti prchají

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články