Banky hodlají přesunout z Británie 9000 pracovních míst
brexit
Přední bankovní společnosti působící v Londýně plánují během dvou let přesunout z Británie na evropský kontinent zhruba 9000 pracovních míst. Vyplývá to z dosavadních prohlášení firem a z informací od zdrojů, na které se odvolává agentura Reuters. Banky přesunem pracovních míst reagují na takzvaný brexit, tedy plánovaný odchod Británie z Evropské unie.
Minulý týden nastínily plán přípravy na brexit bankovní společnosti Standard Chartered a JPMorgan. Zařadily se tak mezi rostoucí počet bank, které chystají přesun aktivit z Londýna.
Britská Standard Chartered uvedla, že má v plánu učinit z německého Frankfurtu nad Mohanem svou základnu v Evropské unii, aby si po odchodu Británie z EU udržela bezproblémový přístup na jednotný evropský trh. Americká JPMorgan hodlá ze stejného důvodu z Londýna v brzké době přesunout stovky bankéřů do kanceláří v Dublinu, Frankfurtu a Lucemburku.
Celkově už plány na posílení aktivit v kontinentální Evropě v reakci na brexit podle Reuters nastínilo 13 velkých bank, včetně Goldman Sachs, UBS a Citigroup.
Doposud avizované kroky se sice týkají jen asi dvou procent pracovních míst v londýnském finančním sektoru, odliv bohatých daňových poplatníků pracujících ve finančních službách by ale mohl znamenat značnou újmu pro britské daňové příjmy.
Konečný dopad brexitu na zaměstnanost ve finančním sektoru bude záviset na podobě dohody, kterou britská vláda uzavře s Evropskou unií. Plány některých významných bank, jako je Credit Suisse či Bank of America, a řady malých bankovních ústavů zatím nejsou známé. Někteří politici tvrdí, že bankéři ekonomická rizika spojená s brexitem zveličují.
Z přesunu bankéřů z Londýna by podle dosavadních informací měly těžit zejména německý Frankfurt nad Mohanem a irský Dublin. Šest ze 13 bank, které již své plány pro brexit nastínily, plánuje posílit aktivity ve Frankfurtu. Tři pak mají zájem o rozšíření aktivit v Dublinu.