Kopání a strkání. Novou generaci robotů testují týráním
Šikana robotů
Googlem vlastněné laboratoře na vývoj robotických technologií Boston Dynamics představily svého zatím posledního humanoidního robota na světě. Dvounohý Atlas o velikosti člověka připomíná futuristické stroje ze sci-fi filmů a zvládne celou řadu úkonů. Vývojáři ho testují nejrůznějším šikanováním – od fyzických výpadů proti němu až po přemísťování objektů, které měl Atlas sebrat.
Robot Atlas ukazuje své schopnosti na novém videu zveřejněné pod Google spadající robotickou firmu Boston Dynamics. Stroj o velikosti středně velkého člověka má stejně jako jeho tvůrci dvě spodní a dvě horní končetiny, torzo i část připomínající hlavu. S člověkem by si ho zatím ale bez dalších nutných designových úprav spletl asi málokdo.
Atlas má své „nohy“ zakončené ploškami připomínající lidská chodidla, na konci horních končetin má robot na oblých pahýlech sytém úchytů, díky kterým může manipulovat se stejnými předměty jako lidé. Soustavu motorů doplňuje hydraulické ovládání, díky kterému robot zvládne až 28 pozic včetně zvednutí sama sebe ze země.
Právě testování balančních a orientačních funkcí pobavilo po zveřejnění těchto záběrů internet. Roboty z Boston Dynamics totiž vědci často testují na první pohled úsměvně – všemožně do nich kopají, strkají nebo jim jinak zabraňují pohybu. Předměty, které se roboti snaží zvednout, jim pak vědci přemísťují a vyrážejí z rukou.
Hello, new robot overlord...Remember, we're friends? https://t.co/9Fg3k8onWZ
— Casey Sutherland (@caseysutherland) 24. února 2016
Happy bully awareness day 2016. https://t.co/47zAUjuEXf #PinkShirtDay #Atlas #Robot #BostonDynamics
— Jon Galloway (@jon_galloway) 24. února 2016
After years of research & millions of dollars, engineers can accurately replicate two drunk people carrying a sofa pic.twitter.com/2NMD78cdEL
— HighTechPanda (@HighTechPanda) 18. února 2016
Toto chování, které diskutující často popisovali jako týrání nebo šikanu robotů, vyvolalo na sociálních sítích množství nejrůznějších ohlasů. Na jedné straně se za „chudáky roboty“ postavili jejich zastánci, kterým podobné testování přišlo jako zbytečně kruté, některé komentující naopak hraní s robotem nesmírně pobavilo a rozesmálo. Objevily se i hlasy, které s částečně humorným odvoláním na apokalyptická díla, ve kterých svět ovládnou roboti, doufají, že si roboti nebudou toto zacházení pamatovat.
Budoucnost z posledního videa s Atlasem přímo čiší – samostatně pohyblivý robot nejprve jde chodbou, aby si o pár okamžiků později otevřel dveře a sám vyšel do světa. Natočen je i jeho pohyb v přírodě, kdy mu větší problém nedělá ani sníh a nerovný terén – po zavrávorání se Atlas opět napřímí a pokračuje v úkonech. Pohyb robota, který je současnosti asi nejpodobnější pohyby osoby pod vlivem alkoholu, se tak již blíží dokonalosti. Dle expertů je další z kroků kromě zdokonalování technologií náležité „lidské“ vzezření. Těla robotů by tak měla být pokrytá imitací kůže a důležitá je i tvář strojů. Což by apokalyptické scénáře z knih a filmů alespoň novým vzhledem robotů přiblížilo.