VIDEO: V Kazachstánu sílí nepokoje proti zdražení LPG. Dav vtrhl do radnice v Almaty
PROTESTY V KAZACHSTÁNU
Situace ve středoasijském Kazachtánu, ve kterém prezident po protestech odvolal vládu a v části země vyhlásil výjimečný stav, se podle zpráv médií dále vyhrocuje. Agresivně naladěný dav čítající asi 3000 mužů vtrhl do radnice v největším kazašském městě Almaty. Stalo se tak poté, co policisté v přibližně polovičním počtu ustoupili k bývalé rezidenci prezidenta středoasijské země, vzdálené několik desítek metrů od radnice. Část davu se nyní pokouší dostat také do rezidence samotné, uvedl zpravodajský server Nur.kz. Vpád davu na radnici v Almaty potvrdil z místa i zpravodaj kazašské pobočky agentury Interfax.
„Policisté, kteří se pokoušeli zadržet útok demonstrantů, se pokoušejí utéci, demonstranti je mlátí. Policejní vozy, které byly rozmístěny v okolí radnice, odjely. Nad budovou se valí černý kouř,“ vylíčil zpravodaj.
The building of the local administration in Alma Ata is on fire #Kazakhstan #Kazakhstanprotest pic.twitter.com/3obBJi3V5h
— Ali Hajizade (@AHajizade) January 5, 2022
Podle očitých svědků jsou v okolí slyšet výstřely, z radnice stoupá černý dým. Demonstranti několik policistů zbili a strážcům pořádku odebírají obušky, zábleskové granáty, přilby a plastové štíty, dodal server.
V Altmaty, kde trvají nepokoje, hoří i budova městské prokuratury, uvedla ruská agentura TASS. Současně popřela zprávy, že společnost Aeroflot ruší lety do Kazachstánu. „Aeroflot nic nezrušil. Letiště fungují normálně,“ napsala agentura s odvoláním na nejmenovaný zdroj z letecké branže.
the police opened fire with rubber bullets at the protesters. #Kazakhstan #Казахстан #protests pic.twitter.com/IdyPj0ZbbC
— Aleksander Onishchuk (@Brave_spirit81) January 5, 2022
Kazašská policie dnes zatkla více než 200 lidí poté, co několika městy v této středoasijské zemi otřásly násilné protesty proti náhlému zdražení zkapalněného ropného plynu (LPG). Lékařské ošetření v Almaty vyhledalo 190 lidí, včetně 137 policistů. Čtyři desítky lidí hospitalizovali, z toho sedm je na jednotkách intenzivní péče, včetně čtyř policistů, uvedla agentura TASS s odvoláním na místní úřady.
❗️Almaty protestors armed with stun grenades storm Kazakh govt building. #Kazakhstan #KazakhstanProtest pic.twitter.com/qwsSixHuzH
— panthera.belgium (@93DWTW) January 5, 2022
Protesty v Kazachstánu vypukly 2. ledna ve městě Žanaozen den po zrušení cenového stropu na LPG, jehož ceny se pak zdvojnásobily. Následně se demonstrace rozšířily do dalších měst. Nepokoje vedly k odvolání vlády prezidentem Kasymem-Žomartem Tokajevem.
Kazašská televize dnes informovala o zatčení ředitele závodu na zpracování plynu a dalšího úředníka v Mangyšlacké oblasti, kde se nachází město Žanaozen. Podle tohoto zdroje jsou obvinění, že "bezdůvodně zvýšili cenu plynu", což "vedlo k masovým protestům po celé zemi".
Meanwhile, in #Almaty (#Kazakhstan), protesters staged rides on special equipment of security forces
— Aleksander Onishchuk (@Brave_spirit81) January 5, 2022
It is reported that some of the riot police went over to the side of the people. #Demonstrations #protests pic.twitter.com/TzX3rR2V9y
Prezident již dříve vyhlásil dvoutýdenní výjimečný stav v Almaty a několika regionech kolem metropole, během nějž platí například noční zákaz vycházení, shromažďování, prodeje zbraní, střeliva a alkoholu. Nové přechodné vládě nařídil, aby usměrnila ceny paliv stejně jako ostatního „společensky významného“ zboží.
V bývalé sovětské středoasijské republice, kde je veřejný život přísně kontrolovaný a parlament se obejde bez opozice, jsou veřejné protesty velmi vzácné a také nezákonné, pokud je organizátoři v předstihu nenahlásí. Protesty otřásly obrazem bývalé sovětské republiky jako politicky stabilní a přísně kontrolované země, který za tři desetiletí své nezávislosti využila k přilákání stovek miliard dolarů zahraničních investic do svého ropného průmyslu, poznamenala agentura Reuters.