Největší korálový útes na světě umírá, koráli ve velkém bělají

Masivní úhyn korálů

Největší korálový útes na světě umírá, koráli ve velkém bělajíNOVÉ 3
Svět
Echo24
Sdílet:

Velký bariérový útes u pobřeží Austrálie čelí masivnímu vymírání korálů. Největší korálový útes světa, který je 2000 kilometrů dlouhý a je pod ochranou UNESCO, ohrožuje globální oteplování i znečištění moře. Jde o nejhorší případ vymírání korálů v posledních letech. Informoval o tom americký The New York Times.

V severní a střední části útesu našli vědci více než třetinu mrtvých nebo umírajících korálů. Jižní část Velkého bariérového útesu je však poškozená jen minimálně. Masivní úhyn korálů se projevuje jejich bělením, podobný projev masivního bělení Velkého bariérového útesu se v posledních 18 letech vyskytl už třikrát, ten nynější je však nejmasivnější.

„Na severu je úmrtnost neuvěřitelná,“ říká profesor Terry Hughes z australské James Cook Univerzity. Naštěstí na jihu přežilo asi 95 procent korálů, vybledli jen lehce a podle profesora v následujících měsících tito živočichové opět nabydou svou barvu. Stres z bělení však může zpomalit jejich růst a rozmnožování.

K jevu zvanému bělení dochází při oteplení moře, stačí jen o jeden stupeň nad normu. Stresované koráli pak vyloučí barevné řasy, které žijí spolu s nimi a dodávají jim živiny a kyslík. Zůstane jen jejich bílá kostra. Z mírného bělení se koráli dokáží vzpamatovat a vrátit se k symbiotickému životu s řasami, při vážnějším a dlouhodobějším bělení však umírají.

Podle The Guardian má na oteplování moře podíl člověk, který vypouští skleníkové plyny a přispívá ke globálnímu oteplování. Profesor Hughes připomíná, že k bělení Velkého bariérového útesu došlo za poslední léta už třikrát. Pokaždé se tím snižuje schopnost korálů se obnovit. „Rychle nám dochází čas ke snížení emisí skleníkových plynů,“ řekl. Bělení se netýká jen Velkého bariérového útesu, k umírání korálů dochází po celém světě.

Teplotu moře ovlivňuje také jev zvaný El Niňo, který kromě jiného ovlivňuje klimatické podmínky oceánů. Letošní El Niňo je jedním z nejsilnějších v historii a přispívá k oteplení moří. Koráli jsou také velmi citliví na své prostředí, zabíjí je i znečištění moří a oceánů.

Čtěte také: Země se dohodly. Chtějí udržet oteplování k 1,5 stupni

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články