Zesměšňující příspěvek na Facebooku? Šest měsíců vězení

PŘIPOMÍNAJÍ UNIFORMY ŠATY SU ŤIJ?

Zesměšňující příspěvek na Facebooku? Šest měsíců vězeníNOVÉ
Nové uniformy barmské armády. Foto: Foto: Barmská armáda
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Barmský soud odsoudil k půlročnímu vězení místní politickou aktivistku Chaw Sandi Tunovou protože na Facebooku sdílela příspěvek, který prý uráží armádního představitele. Tunová totiž naznačila, že nové uniformy barmské armády připomínají oděv, který nosila opoziční aktivistka Su Ťij.

Facebookový příspěvek, ze který byla Tunová odsouzena, politická aktivistka zveřejnila letos v říjnu poté, co barmská armáda představila novou podobu svých uniforem. Světlezelené vojenské stejnokroje totiž podle některých kritiků připomínaly sarung (tradiční oděv typický v jižní a jihovýchodní Asii), který nosívala opoziční aktivistka Su Ťij, píše na svém webu BBC.

Kritici nových uniforem proto začali na sociálních sítích sdílet obrázky, kde s nadsázkou připodobňovali barmské vojáky k Su Ťij. Ke kritikům se ostatně připojila i Tunová, která jeden takový obrázek sdílela na svém Facebooku a doplnila ho provokativním komentářem: „Pokud tak milujete matku Su, proč si neomotáte její sarung kolem hlavy?“

Nedlouho poté byla Tunová, která dlouhodobě podporuje stranu Národní liga pro demokracii aktivistky Su Ťij, obviněna podle zákona o elektronických transakcích. Zákon totiž podle stanice BBC obsahuje neurčitě formulovanou pasáž, která zakazuje „vydírání, vyhrožování, zdržování, pomlouvání, pobuřování, nevhodné ovlivňování nebo zastrašování“.

Na základě tohoto zákona byla Tunová později odsouzena k šesti měsícům za mřížemi. Její právnička nicméně namítá, že její klientka žádný obrázek, který se týkal barmské armády a aktivistky Su-Ťij, nesdílela. Stejně tak matka Tunové upozornila, že se její dcera odvolá, protože s rozsudkem není spokojená.

Barma, známá rovněž pod názvem Myanmar, která se v posledních desetiletích nacházela pod nadvládou vojenského režimu, po roce 2011 prošla částečnou liberalizací. Armáda má ale v zemi nadále velký vliv a lidskoprávní organizace dlouhodobě kritizují porušování lidských práv v asijské zemi.

Čtěte také: První svobodné volby v Barmě vyhrála strana Su Ťij

Barma přepisuje dějiny: opoziční strana Su Ťij má absolutní většinu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články