Film Ztraceni v Mnichově jde za Česko do boje o Oscara
Česká republika vyšle do souboje o Oscara za nejlepší cizojazyčný film snímek Ztraceni v Mnichově režiséra Petra Zelenky. Rozhodlo o tom hlasování členů České filmové a televizní akademie (ČFTA). Akademici vybírali z 49 českých hraných, dokumentárních a animovaných snímků.
Zelenkův film se pohybuje na hranici politické satiry, fikce a filmu o filmu. Jeho důležitým prvkem je papoušek, který kdysi patřil jednomu z aktérů mnichovské dohody, francouzskému premiérovi Édouardu Daladierovi. Snímek letos dostal tři Ceny české filmové kritiky – za nejlepší film roku 2015, za nejlepší režii a scénář. Odnesl si také dva České lvy – za scénář a za střih.
Termín pro zaslání svých kandidátů do boje o Oscara za nejlepší cizojazyčný film vyprší 3. října. Americká filmová akademie ze seznamu vybere devět filmů a z nich posléze konečných pět finalistů, které oznámí 24. ledna příštího roku. Vítěz bude vyhlášen na slavnostním ceremoniálu 26. února.
Na letošní Oscary ČFTA nominovala snímek Domácí péče režiséra a scenáristy Slávka Horáka, který se nakonec nedostal do finálové nominace. Oscara v této kategorii získal maďarský film Saulův syn.
Čtěte také: Feministicko-kanibalský film v kinech: Lidé omdlévají a zvrací
Hlasování, ve kterém akademici vybrali snímek reprezentující českou kinematografii v boji o Oscary, se konalo od 1. do 14. září. Mezi vysoce hodnocenými filmy se za snímkem Ztraceni v Mnichově umístily Rodinný film, Učitelka, Já, Olga Hepnarová a Nikdy nejsme sami.
Ztraceni v Mnichově se dotýká dějinného tématu mnichovské dohody, kombinuje realitu a fikci, často až na hranici absurdity. Dějová linie sleduje příběh devadesátiletého papouška, který kdysi patřil Édouardu Daladierovi. Za dramatických okolností jej unese český novinář Pavel a na základě papouškových kontroverzních citací Daladiera rozpoutává mezinárodní politický skandál.
Čtěte také: Dobrovolní záchranáři v Sýrii. Netflix natočil dokument o Bílých přilbách
„Petr Zelenka natočil neotřelý, vtipný a chytrý film. Film v loňském roce získal dvě ceny Český lev. Svým tématem a originálním zpracováním velice dobře rezonuje i se zahraničním publikem. Vzbudil mimořádný ohlas například na Londýnském filmovém festivalu a dostal se do užšího výběru filmů na European Film Awards,“ uvedl producent filmu David Ondříček.
Světová premiéra Zelenkova snímku natočeného podle jeho vlastního námětu a scénáře se uskutečnila 8. října 2015 na 59. ročníku Londýnského filmového festival. Do tuzemských kin film vstoupil 22. října.
Oscara pro nejlepší neanglicky mluvený film získala v roce 1966 režisérská dvojice Ján Kádár a Elmar Klos za drama z doby druhé světové války Obchod na korze. Oscara v téže kategorii získal v roce 1968 i Jiří Menzel za celovečerní debut Ostře sledované vlaky. Nejznámější český režisér Miloš Forman získal své dva Oscary až v Americe, i když už předtím byl nominován – za Lásky jedné plavovlásky (1967) a Hoří, má panenko (1969). První Formanův Oscar byl za Přelet nad kukaččím hnízdem (1976), druhý za Amadea (1985), který vynesl cenu akademie také Theodoru Pištěkovi za kostýmy a scénickému výtvarníkovi Karlu Černému.
Zatím posledním českým filmem, který proměnil oscarovou nominaci, byl snímek režiséra Jana Svěráka Kolja v roce 1997. Od té doby získali nominaci pro nejlepší cizojazyčný snímek ještě Jan Hřebejk za válečnou tragikomedii Musíme si pomáhat (2001) a Ondřej Trojan se Želary (2004), ani jeden ale nakonec neuspěl.