Kazachstán žádá kvůli nepokojům o pomoc Rusko a postsovětské státy. Ty souhlasí
PROTESTY V KAZACHSTÁNU
Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev oznámil, že požádal prezidenty států Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB), aby mu pomohli potlačit nepokoje v jeho zemi. Hovoří o „teroristické hrozbě“, informovala agentura TASS. Vojenskou alianci ODKB v čele s Ruskem tvoří několik států někdejšího Sovětského svazu. Kazachstánem v současné době zmítají nepokoje, které původně začaly jako protesty proti zdražení zkapalněného ropného plynu (LPG).
Bílý dům, generální tajemník OSN a Evropské unie v souvislosti s narůstajícími nepokoji v Kazachstánu vyzvali kazašskou vládu i protestující, aby se zdrželi násilí. Moskva uvedla, že Kazachstán si své problémy vyřeší sám a že je důležité, aby se do jeho vnitřních záležitostí nikdo nevměšoval.
Spojenci Kazachstánu rozhodli, že do něho na omezený čas vyšlou mírové jednotky
Lídři zemí Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) rozhodli, že do Kazachstánu zmítaného nepokoji pošlou na omezenou dobu mírové jednotky, které mají pomoci situaci v zemi stabilizovat. Ve středu pozdě večer to podle agentury Ria Novosti oznámil arménský premiér Nikol Pašinjan. Vojenskou alianci ODKB v čele s Ruskem tvoří několik států někdejšího Sovětského svazu, jde o Bělorusko, Arménii, Kazachstán, Kyrgyzstán a Tádžikistán. Kazachstánem v současné době zmítají nepokoje, které původně začaly jako protesty proti zdražení zkapalněného ropného plynu (LPG).
De situatie in Almaty, de grootste metropool van Kazachstan, loopt uit de hand. President Tokajev heeft een avondklok afgekondigd en zet het leger in om anti-regering demonstraties de kop in te drukken.#lockdown#EindeLockdownNu pic.twitter.com/LW5CfE0hml
— #KICKOUTRUTTE (@VrijeMeinung) January 5, 2022
A Almaty où la colère accumulée contre le régime s’embrase suite à la hausse du prix du gaz, les manifestants ont attaqué l’hôtel de ville et fait des piles des boucliers de police.
— Marcel (@realmarcel1) January 5, 2022
Il fait très froid au Kazakhstan mais les gens ont l’air plutôt chauds 🔥pic.twitter.com/N4SmSpHz8P
„Jsme přesvědčeni, že naši přátelé mohou sami vyřešit své vnitřní problémy,“ řekl ještě před kazašskou žádostí mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Dodal, že je důležité, aby do vnitřního konfliktu nezasahoval nikdo zvenčí.
Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že situaci na jižní hranici monitoruje a počítá s tím, že se co nejdříve znormalizuje. „Jsme pro mírové řešení všech problémů v rámci ústavního a právního pořádku a dialogem, spíše než pouličními protesty a porušováním práv,“ uvedlo ministerstvo.
footage with broken and burnt cars at the airport of Almaty. #Kazakhstan #Казахстан pic.twitter.com/A0P6RlrMj6
— Aleksander Onishchuk (@Brave_spirit81) January 5, 2022
Také Spojené státy podporují mírové řešení nepokojů v Kazachstánu. Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová uvedla, že USA vyzývají demonstranty, aby své požadavky vyjadřovali pokojným způsobem, a kazašskou vládu vybízejí ke zdrženlivým reakcím. Psaiková rovněž označila za "bláznivá" tvrzení, že USA nesou za nepokoje v Kazachstánu jakoukoli zodpovědnost. „Absolutně to není pravda," řekla ke blíže nespecifikovaným obviněním. „Je to součást ruské dezinformační strategie, kterou jsme zaznamenali v předchozích letech mnohokrát," dodala.
Kazachstán je významným producentem ropy a členem ropné skupiny OPEC+. Obavy, že nepokoje v zemi naruší dodávky, podle listu Financial Times přispěly k dnešnímu růstu cen ropy. Kazachstán je rovněž klíčovým dodavatelem uranu pro jaderné elektrárny, loni se na globální produkci uranu podílel více než 40 procenty. Patří také mezi významné dodavatele zinku a mědi, upozorňuje Financial Times.