Nechtěl jsem nadále čelit tlakům, řekl šéf ČRo a rezignoval

Nechtěl jsem nadále čelit tlakům, řekl šéf ČRo a rezignovalAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan ze zdravotních důvodů rezignoval k 3. listopadu na svou funkci. Na zasedání Rady ČRo to dnes oznámil její předseda Michal Stehlík. Rada rezignaci vzala na vědomí a Duhana vyzvala, aby se nadále zdržel zásadních personálních, ekonomických a programových rozhodnutí. Duhan byl v čele Českého rozhlasu od roku 2011. Rada se dozvěděla o jeho odstoupení těsně před tím, než začala jednat o podezření, že porušil zákon zaměstnáváním svého syna.

„Přetrvávající zdravotní komplikace z poslední doby mi nedovolují ve funkci generálního ředitele nadále pokračovat, a proto se funkce generálního ředitele Českého rozhlasu vzdávám ke dni 3. listopadu 2015,“ uvedl Duhan v rezignačním dopisu.

Dnešního mimořádného zasedání, které se původně mělo věnovat jeho možnému porušení zákona kvůli zaměstnávání syna Andreje, se nezúčastnil. V pozdějším tiskovém prohlášení uvedl, že ho mrzí okolnosti, které mu nedovolí dokončit šestiletý mandát. „Nechtěl jsem nadále čelit tlakům, kterým jsem byl vystavený od některých členů Rady ČRo a dozorčí komise, která je jejím poradním orgánem. Nesmířil jsem se rovněž s tím, že je v médiích poškozováno dobré jméno mé i mého syna,“ také napsal.

Duhan již v úterý před plánovaným zasedáním a spekulacemi o možném odvolání vydal prohlášení, ve kterém uvedl, že žádný zákon neporušil. „Jsem přesvědčený o tom, že jsem jako generální ředitel Českého rozhlasu žádný zákon neporušil a důvodem k mému odvolání nemůže být údajný střet zájmů, a tedy i porušení zákona o ČRo,“ uvedl.

Český rozhlas nyní vzhledem k Duhanově pracovní neschopnosti vede náměstek pro program a vysílání René Zavoral. „V tuto chvíli čekáme na to, kdy bude rada řešit volbu prozatímního ředitele, který bude rozhlas řídit do volby řádného ředitele,“ uvedl Zavoral. Duhanovo rozhodnutí náměstek nekomentoval.

Prozatímní ředitel povede Český rozhlas od 3. listopadu. V úvahu podle Stehlíka připadají například náměstci nebo lidé z regionálních studií. „Obecně by asi mělo platit pravidlo, že na ty tři měsíce by mělo jít o člověka zevnitř, aby nedošlo k destabilizaci,“ dodal Stehlík.

Volbu prozatímního ředitele bude mít rada na programu 21. října. Následující tři měsíce bude mít na výběr nového generálního ředitele. „Já osobně budu plédovat pro otevřené řízení,“ řekl Stehlík. Stejně se vyjádřil také místopředseda rady Jiří Vejvoda.

K původnímu programu dnešní mimořádné schůze se rada nedostala. Stehlík pouze uvedl, že rada má v souvislosti s podezřením na porušení zákona kvůli zaměstnání Andreje Duhana v rozhlasu k dispozici dvě právní stanoviska hovořící proti Duhanovi. Ten se naopak odvolával na stanoviska renomovaných právníků, podle nichž se problematický paragraf o osobě blízké vztahuje pouze na členy rady, nikoliv na generálního ředitele. Rada se této otázce bude opět věnovat na dalším zasedání.

Duhan vedl Český rozhlas fakticky už od konce října 2009, kdy byl náhle hospitalizován jeho předchůdce a úspěšnější rival z předchozí volby Richard Medek. Po Medkově rezignaci koncem února 2010 byl Duhan jmenován dočasným ředitelem, od července 2011 je pak generálním ředitelem veřejnoprávního média.

V poslední době poznamenalo Duhanův vztah s radou mimo jiné krácení odměn, naposledy v případě pololetní prémie letos v srpnu, a to zhruba o třetinu. Zkrácení radní odůvodnili několika porušeními kodexu ve vysílání ČRo a nedostatky v předkládaných materiálech. V diskusi před hlasováním musel Duhan mimo jiné odpovídat na otázky týkající se květnového odvolání náměstka Michala Koliandra a prodeje přerovského zámku.

Na předchozím krácení odměn se zase podepsala situace kolem loňských Hovorů z Lán, v nichž prezident Miloš Zeman mluvil vulgárně, a tím byl podle radních porušen Kodex ČRo.

Předseda rady Michal Stehlík tehdy poukázal na zákon o ČRo, který upravuje fungování generálního ředitele obdobným způsobem jako u členů rady. U těch zákon výslovně uvádí, že osoby jim blízké nemohou být v pracovněprávním vztahu k Českému rozhlasu. Duhan v úterním tiskovém prohlášení uvedl, že toto pravidlo se vztahuje pouze na členy rady, a je proto přesvědčený, že žádný zákon neporušil.

Duhan řešení celé záležitosti v rozhovoru pro ECHO24.cz označil za malichernost. O zaměstnání jeho syna v rozhlase se prý všeobecně vědělo a nechápe tedy, proč se to řeší až teď.

Čtěte také: Skončí Duhan v čele rozhlasu? Radní tají vyznění posudků

Syn ředitele Českého rozhlasu Andrej Duhan ve veřejnoprávním médiu pracoval tři roky. Nejdříve coby externí zaměstnanec, a to ještě v době, kdy jeho otec řídil publicistickou stanici Český rozhlas 6. Interním pracovníkem se ale stal v okamžiku, kdy Peter Duhan už funkci generálního ředitele zastával. Od července 2012 byl zařazen coby rešeršista v Centru zpravodajství, skončil sám letos v srpnu.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články