Skončí Duhan v čele rozhlasu? Radní tají vyznění posudků
Konec ředitele?
Radní Českého rozhlasu budou ve středu na mimořádném zasedání jednat o osudu generálního ředitele Petera Duhana. Ten čelí podezření, že porušil zákon, když zaměstnal svého syna. Klíčové právní posudky, podle kterých se budou radní rozhodovat, mají přitom už někteří na stole. Jejich obsah ale přísně střeží.
„Máme k dispozici několik právních posudků a jeden z nich se vrací až na samotný počátek působení generálního ředitele. Ten považuji osobně za velice zajímavý,“ uvedl deníku ECHO24.cz místopředseda a mluvčí Rady Českého rozhlasu Jiří Vejvoda bez dalších podrobností.
Odpovědět Vejvoda nechtěl ani na dotaz, zda se jedná o posudky protichůdné, či názorově shodné. Prý by tím prozradil až moc. Vyznění právních analýz, které mají celou záležitost nezávisle posoudit, zná tak zatím pouze on a předseda rady Michal Stehlík, který zbytek radních s dokumenty seznámí až na středečním zasedání. Posléze se rada rozhodne, zda vyvolá hlasování o odvolání ředitele Duhana.
Právní analýzu si radní nechali u právních expertů vypracovat kvůli nejasnému znění zákona o Českém rozhlase. Ten říká, že se nesmí zaměstnávat osoba blízká členům rady, a to i dva roky po ukončení jejich činnosti v orgánu. Podle dané legislativy pak ‚obdobné‘ předpoklady platí i pro výkon funkce generálního ředitele.
„Musíme si ale být skutečně jistí, protože zatímco ze zákona nesmí osoby blízké členům rady z vysílání rozhlasu ekonomicky profitovat, pro ředitele podle zákona platí ‚obdobná pravidla‘,“ komentoval již dříve zákon Vejvoda.
Rada se bojí přehmatu
Rada si tak chce analýzou pojistit, aby z její strany nedošlo k přehmatu. To se jí už jednou stalo, když z funkce před šesti lety odvolala generálního ředitele Václava Kasíka. Radní mu vyčítali personální a provozní pochybení. Někdejší šéf rozhlasu se tehdy obrátil na soud, který rozhodl, že rada jednala neoprávněně.
Syn ředitele Českého rozhlasu Andrej Duhan ve veřejnoprávním médiu pracoval tři roky. Nejdříve coby externí zaměstnanec, a to ještě v době, kdy jeho otec řídil publicistickou stanici Český rozhlas 6. Interním pracovníkem se ale stal v okamžiku, kdy Peter Duhan už funkci generálního ředitele zastával. Od července 2012 byl zařazen coby rešeršista v Centru zpravodajství, skončil sám letos v srpnu.
Na rodinou vazbu obou mužů přišla Dozorčí komise, která se zabývá především ekonomickými záležitostmi rozhlasu. Na shodu jmen v seznamu vyplacených mezd zaměstnancům upozornila radu, někteří členové zas poukázali na možné porušení zákona.
Duhan: Je to malichernost rady
Dodržování zákona o Českém rozhlasu ze strany generálního ředitele je jediným bodem na programu středečního mimořádného jednání rady. Pokud k hlasování o odvolání Duhana skutečně dojde, stačí, aby proti jeho setrvání ve funkci zvedlo ruku šest radních z devíti.
Samotný Duhan s tím, že by mělo dojít k porušení zákona nesouhlasí. Odmítl i páteční výzvu několika radních, na kterou upozornil server digizone.cz, aby na svou funkci sám dobrovolně rezignoval. Duhan řešení celé záležitosti v rozhovoru pro ECHO24.cz minulý týden označil za malichernost. O zaměstnání jeho syna v rozhlase se prý všeobecně vědělo a nechápe tedy, proč se to řeší až teď.
Více zde: Odvolat mě kvůli synovi? Rada je malicherná, říká ředitel ČRo
Se současným šéfem Českého rozhlasu se ale pojí i další kauzy, kterými se rada v poslední době zabývala. V srpnu Duhanovi snížila odměny za několik porušeních kodexu ve vysílání a nedostatků v předkládaných materiálech. Z maximálně možných 480 000 korun si pohoršil na 336 000 korun.
Radní se na činnost generálního ředitele zaměřili i v souvislosti s odvoláním náměstka Michala Koliandra. Duhan ho zbavil funkce až dva měsíce po podání trestního oznámení za prodej zámku v Přerově nad Labem.
Čtěte také: Pustit Zemana znovu živě? Šéf rozhlasu se bál průseru