Chceme být jako Dánsko, nebo Holandsko? Česko si musí vybrat

Co pro nás znamená brexit?

Chceme být jako Dánsko, nebo Holandsko? Česko si musí vybratSALON TÝDENÍKU ECHO
Michael Žantovský, Jan Zahradil a Ondřej Benešík diskutují s Martinem Weissem. Foto: Foto: Jan Zatorsky
4
Svět
Martin Weiss
Sdílet:

Britové si odhlasovali odchod z Evropské unie. Co to znamená pro budoucnost EU a pro naše postavení v ní? V Salonu Týdeníku Echo o tom diskutovali ředitel Knihovny Václava Havla a bývalý velvyslanec ve Velké Británii Michael Žantovský, europoslanec za ODS Jan Zahradil, který v Evropském parlamentu zasedá ve společné frakci s britskými konzervativci, a předseda výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny Ondřej Benešík z KDU-ČSL.

Vidíte na brexitu nějaké pozitivum?

Zahradil: Zaprvé, jak někdo vtipně napsal, je to černá labuť, která uvádí do pohybu historický moment, u nějž nikdo přesně neví, kde skončí. Zadruhé se otevřela některá témata, o kterých se doposud nemluvilo nebo nebylo salonfähig o nich mluvit.

Žantovský: Ten budíček může sehrát i určitou pozitivní roli, ale otevírá cestu do budoucnosti, která je velmi nejistá, provázena velkými riziky.

Benešík: Je vidět, že pokud se většina jednoho národa rozhodne odejít, je to možné.

Jako že EU není RVHP nebo Varšavská smlouva, z níž se nedalo odejít?

Benešík: Všichni srazili podpatky – ať se nám to líbí, nebo ne, pojďme se dohodnout. A spousta politiků říká, netrestejme Spojené království.

Ale bylo slyšet i opačné hlasy.

Žantovský: I v Británii se ozvaly hlasy proti legitimitě referenda. Petici tří milionů lidí, kteří požadují nové hlasování, bych očekával v trochu jiné zemi než v Británii. Co se týče trestání, většinový hlas z Evropy si zřejmě uvědomuje, že následky konfliktního rozchodu by byly katastrofální pro obě strany. Ale je tady memento, a to výrok Junckera deset dnů před referendem, že když Británie odejde, bude se s ní zacházet jako s dezertéry. Pro mě je to naprostým krachem toho člověka. Ještě ta vojenská metafora vůči národu, který přežil Blitzkrieg a bitvu o Británii... Nic, co teď Jean-Claude Juncker udělá, už to nemůže napravit.

Je podle vás podstatné, že tím z Unie odchází jediná země, která stála proti Hitlerovi? Naprostá většina zemí má zážitek podvolení se mu, který se asi na mentalitě národa nějak podepíše.

Zahradil: Jasně, když dva dělají totéž, není to totéž, ale když člověk čte různé nacistické ideology ze 30. let a jejich české epigony z doby druhé republiky a protektorátu, pak některé věty a slovní spojení mají výrazně eurointegrační ráz. Británie tímto viděním světa nikdy postižena nebyla, takže pro mě to má nějakou relevanci.

Žantovský: Je to trošku kontinuum. Historik Timothy Snyder ve své poslední knize ukazuje korelaci mezi počtem obětí holocaustu v jednotlivých zemích a silou zbytkového státu, který v nich existoval. Zatímco polský stát se úplně zhroutil, v zemích jako Holandsko, Dánsko, kde se zachovaly zbytky právní struktury a státního aparátu, ten dopad nebyl tak katastrofální. Na druhém konci kontinua leží Británie, která to nezažila nikdy.

Zahradil: Dánsko a Holandsko – já bych tyto dvě země speciálně použil pro vytváření referenčního rámce, kam se Česká republika vydá v budoucnu uvnitř EU bez Velké Británie. Do určité míry jsou tady dvě cesty pro středně velkou zemi a bezprostředního souseda Německa. Nizozemská, to je cesta tvrdého jádra se vším všudy, a dánská, to je cesta jakéhosi vnějšího okruhu toho tvrdého jádra s uchováním si určitých autonomních prvků.

Žantovský: Po nastolení nových pravidel kvalifikované většiny podle Lisabonské smlouvy jsme se ocitli v pozici, kdy nám může být nějaké rozhodnutí vnuceno. Před brexitem všechny postkomunistické země, které vstoupily po roce 2004, nemají dohromady dost hlasů v Evropské radě, aby vytvořily takzvanou blokační menšinu. Naše historická zkušenost, kterou jsme si chtěli nějak vnést do EU, je nám v takovém případě, když se k nám nikdo nepřipojí, na pytel. Ale odchodem Británie se paradoxně mění poměry.

Zahradil: Dalším neplánovaným kladným dopadem je, že jakékoli úvahy o evropské armádě jdou ze stolu, protože bez britských ozbrojených sil to EU nepostaví.

Celou diskuzi najdete v Týdeníku Echo zde.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články