Psychiatři nevědí, zda jejich pacienti nemají zbraň. To se má změnit

Střelba v Brodu

Psychiatři nevědí, zda jejich pacienti nemají zbraň. To se má změnitNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Ministerstvo vnitra podle České televize plánuje, že lékaři budou mít přístup do centrálního registru zbraní, aby zjistili, zda je pacient majitelem zbrojního průkazu. Teď to psychiatři nevědí. Nyní mají tyto informace jen praktičtí lékaři.

Z informací ze zákona o zbraních vyplývá, že člověk před získáním zbrojního průkazu musí získat posudek o zdravotní způsobilosti od praktického lékaře na základě výsledku lékařské prohlídky, popřípadě psychologického vyšetření a dalších potřebných vyšetření. Prokazovat se musí každých deset let při obnovování zbrojního průkazu, u skupiny D každých pět let. Zdravotní způsobilost musí člověk prokázat také v případě, že u něj lékař nebo policie zjistí změny ve zdravotním stavu.

V podmínkách pro získání zbrojního průkazu je také tzv. spolehlivost, kterou splňují lidé, kteří nepijí alkohol ve velkém množství, neberou drogy nebo se opakovaně dopouštějí přestupků. Policie může požádat o vyjádření o spolehlivosti obecní úřad nebo například báňskou správu. 

Kontrola každých pět let

Mezi další základní podmínky k splnění žádosti o udělení zbrojního průkazu patří ještě české občanství, věk, svéprávnost a trestní bezúhonnost. Poté jsou připuštěni ke zkoušce, která se skládá z testu i praktické části. Pokud člověk nesplňuje nebo přestane splňovat základní podmínky, tak mu policie průkaz odebere. Zbrojní průkazy v Česku vydává policie na dobu pěti let. Pak jejich majitelé musejí požádat o nový průkaz, který opět dostanou, když splní podmínky bezúhonnosti a spolehlivosti. Vyplývá to ze zákona o zbraních a informací na webu policie a ministerstva vnitra. 

Dosavadní informace o střelci z Uherského Brodu, který v úterý zabil osm lidí, ukazují na to, že šlo o psychicky nemocného člověka. Například ministr vnitra Milan Chovanec jej na Twitteru označil za „vyšinutého jedince“. Ministr však zároveň v médiích zdůraznil, že policie nejprve musí vyšetřit, zda střelec držel legálně dvě pistole, které použil při činu a zda byl legálním majitelem zbrojního průkazu. 

Zjednodušit odebírání zbraní

Podle prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiřího Hynka existuje zákonná možnost, jak takovému člověku odebrat zbrojní průkaz. „Musí tady existovat jakýsi komunitní systém, jako je to ve světě. Jestliže občané mají pocit, že jiný občan by je potenciálně mohl ohrožovat, tak na to musí poukázat na místní úřad,“ uvedl Hynek. Pokud je někomu prokázán přestupek proti občanskému soužití, přichází o zbrojní průkaz. Česká legislativa je v tomto ohledu podle Hynka přísná. 

V Česku bylo podle informací z webu ministerstva vnitra v roce 2013 zhruba 300 tisíc majitelů zbrojních průkazů a okolo 700 tisíc registrovaných zbraní. Počet majitelů průkazů rostl pravidelně v řádech tisíců od roku 2004, odkud pocházejí první údaje ministerstva vnitra. Před 11 lety mělo zbrojní průkaz přes 606.000 lidí. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz