Konec zakázek pro Agrofert? Plíšek shání hlasy pro omezení Babiše

Střet zájmů

Konec zakázek pro Agrofert? Plíšek shání hlasy pro omezení BabišeNOVÉ
Miroslav Kalousek, Martin Plíšek a František Laudát na tiskové konferenci Foto: plisek.eu
1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Omezit moc vicepremiéra a šéfa ANO Andreje Babiše a zabránit jeho firmám v účasti na veřejných zakázkách. To je plán poslance TOP 09 Martina Plíška, o němž bude nejpozději za tři týdny hlasovat sněmovna. Koncem ledna proti změně bojovala jen Babišova ministryně Karla Šlechtová. A návrh má tak stále šanci na schválení. Své zastánce získává v ODS a proti zatím nejsou ani sociální demokraté.

„Samozřejmě, že jsem ve střetu zájmů. To všichni věděli. Já jsem ve střetu zájmů, už když ráno otevřu oči,“ komentoval loni na jaře Andrej Babiš debatu poslanců o další podpoře biopaliv. Už tehdy opozice říkala, že je třeba připravit změny, které by ministrův konflikt zájmů omezily. O první z nich se bude hlasovat začátkem března.

To budou mít poslanci na stole vládní návrh zákona o zadávání veřejných zakázek, k němuž se sešlo kolem dvou set pozměňovacích návrhů. Nejvíce se mluví o změně, kterou navrhl poslanec TOP 09 Martin Plíšek. Podle něj by se firmy, v nichž mají členové vlády podíl nejméně deset procent, nesměly účastnit veřejných zakázek. Snaha omezit Babiše je tady evidentní.

O to překvapivější bylo, když pro Plíškův plán v polovině ledna na ústavně právním výboru hlasovali i dva koaliční poslanci – sociální demokrat Lukáš Pleticha a Pavla Golasowská z KDU-ČSL. Odmítavě se k návrhu ale nestavěli ani další koaliční poslanci. A Plíšek má teď poslední zhruba dva týdny, aby je přesvědčil. To už se mu povedlo minimálně u některých kolegů z ODS, kteří přitom původně byli proti.

„Já osobně ten návrh nakonec podpořím. A předpokládám, že by to mohlo být i stanovisko klubu, i když jsme o tom ještě konkrétně nemluvili. Bylo to pro mě těžké rozhodování. Není podle mě dobré měnit zákon kvůli konkrétní osobě. Střet zájmů u Andreje Babiše je ale tak velkým problémem, který se navíc ještě kumuluje, že jsem se rozhodl hlasovat pro jeho omezení,“ řekl deníku ECHO24.cz například šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

ČSSD: Je to stále ve hře

A zpátečku zatím neberou ani sociální demokraté. Také oni si konečné rozhodnutí o zákonu nechávají, podobně jako ODS, až na chvíli těsně před hlasováním. „Ještě jsme se na klubu na společném postupu nedohodli. Teprve to budeme řešit. Není to ale určitě tak, že bychom to kolektivně nechtěli podpořit. Ten návrh je nadále ve hře. Uvidíme začátkem března,“ nechává si manévrovací prostor předseda klubu ČSSD Roman Sklenák.

Na jednání klubu před několika týdny neměl s podporou návrhu větší problém ani premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Většině sociálních demokratů by se nicméně líbilo, kdyby novinka omezující ministry začala platit až po volbách.

To ale odmítá Plíšek, který plánuje účinnost společně s účinností celého zákona. Tedy už letos v létě. Plíšek teď shání pro svůj návrh podporu, sám ale zatím nedokáže říci, jak si vlastně stojí.

Turbulence v koalici

„V interních debatách to koaliční poslanci podporují, stejně jako můj druhý návrh týkající se zákona o střetu zájmů. Větší šanci mám asi u veřejných zakázek. Jak ale nakonec budou poslanci ČSSD a KDU-ČSL hlasovat, to nedokáži odhadnout. I když jsou teď reakce kladné, rozhodne se těsně před hlasováním,“ odpovídá Plíšek na otázku, jak odhaduje šance svého návrhu.

Je totiž velmi pravděpodobné, že koaliční partneři hnutí ANO nakonec cuknou a Plíška podpoří jen několik jejich poslanců – jako varování Andreji Babišovi. Pokud by totiž Plíškův návrh prošel, zcela jistě by to vyvolalo turbulence v koaliční spolupráci. A to dost možná takové, že by kvůli konci Babišových firem ve veřejných zakázkách mohla padnout vláda. Právě toho se poslanci z ČSSD a KDU-ČSL bojí.

Stále více jich proto mluví o tom, že Plíšek plánuje účinnost příliš brzy, nebo že je podobné omezení ministrů v rozporu s Evropským právem. Takovou argumentaci ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové ve svých textech ostatně rozporovala kolegyně Lenka Zlámalová.

Více čtěte: Babišova ministryně se motá ve lži, jak se bije za Šéfa

Nový zákon o zadávání veřejných zakázek by měl platit nejpozději od 18. dubna. Sněmovna o něm tedy bude muset rozhodnout už na své příští schůzi, která má začít za 14 dní, tedy 1. března.

Plíšek má připravenu ještě jednu změnu, která má bojovat s mocí Andreje Babiše. Ta se týká vládního zákona o střetu zájmů. Poslanec TOP 09 navrhuje, aby ministři nemohli být ovládajícími vlastníky firem. Tento návrh ovšem příliš velkou naději na úspěch nemá.

„Je potřeba zákonem vyloučit jakoukoliv i minimální možnost, aby členové vlády preferovali soukromé zájmy na úkor zájmů veřejných, které ve svých funkcích mají zastupovat,“ trvá si ovšem na svém Plíšek.

Čtěte také: Konec veřejných zakázek pro Babiše? Zákon jde do finále

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články