Kotleba útočí na Post Bellum. Podal žalobu kvůli ‚sionismu‘
Slovenský extremismus
Předsedu extremistické Ludové strany Slovenska a banskobystrického župana Mariana Kotlebu pobouřila výstava české společnosti Post Bellum, která připomíná zapomenuté oběti a příběhy lidí z doby totality. Kvůli údajné podpoře sionismu podal dokonce trestní oznámení na neznámého pachatele.
Slovenského politika podráždila výstava, kterou Post Bellum uspořádalo v Banské Bystrici nedaleko jeho úřadu. Ta měla u příležitosti sedmdesáti let od konce druhé světové války připomenout návštěvníkům osudy lidí v době holokaustu. Kotleba měl mít výhrady zejména k jednomu z vystavených panelů.
Příčinou politikova rozhořčení se měl stát převyprávěný život Štefánie Lorándové. Ta pomáhala v době války slovenským uprchlíkům v Maďarsku tím, že jim obstarávala falešné doklady. Kvůli této činnosti byla později uvězněna v koncentračním táboře Osvětim-Březinka. Kotlebovi ovšem vadí její členství v sionistickém hnutí Hašomer Hacai, v němž byla zapsána před válkou.
„Panu Kotlebovi se nelíbí příběh paní Štefánie Lorándové, která přežila Osvětim, zachránila stovky židovských uprchlíků, falšovala jim doklady a dostávala je do Palestiny, kde mnozí vstoupili do armády a bojovali proti takovým jako je pan Kotleba. Ona sama pak za odboj málem zaplatila životem,“ uvedl předseda Post Bellum Mikuláš Kroupa na svém facebookovém profilu.
Ludová strana podle tvrzení Denníku N podala prostřednictvím svého tajemníka trestní oznámení na neznámého pachatele. Důvodem má být „podezření ze spáchání trestného činu podpory hnutí směřujících k potlačení základních práv a svobod”.
Marián Kotleba je známý svým extremistickým přístupem k menšinám a ultranacionacionalismem. Kvůli negativně laděným výrokům proneseným v době své volební kampaně byl rovněž obžalován. Stíhání však bylo později zastaveno.