GALERIE: Seznam UNESCO? Taky betonové stavby a paneláky
Architekt Le Corbusier
Akropole v Řecku, Pyramidy v Gíze, Galapágy, Velký korálový útes, Machu Picchu… a paneláky. Ne seznam světového dědictví UNESCO se nově dostala i tvorba legendárního švýcarského architekta Le Corbusiera. Jeho sedmnáct budov převážně z betonu a panelů je nyní chráněných, přestože některé z nich oku příliš nelahodí. Informuje o tom CNN.
Před 60 lety začali komunisté v Československu s masivní výstavbou panelových sídlišť, která doteď „zdobí“ velkou část českých měst. V panelácích žije více než čtvrtina Čechů, málokoho by však napadlo, že by tyto domy mohly být něčím výjimečné. Panelový dům ve francouzském Marseille, kde na 18 patrech žije 1600 lidí se však dočkal uznání. Navrhl ho totiž slavný architekt Le Corbusier.
Charles-Édouard Jeanneret, který je známý pod svým uměleckým jménem Le Corbusier, se narodil v roce 1887 ve Švýcarsku a je považován za jednoho z nejvýznamnějších architektů 20. století. Sedmnáct jeho budov, které jsou rozprostřeny v sedmi různých zemích, byly při výroční konferenci v Istanbulu zařazeny na seznam Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Kromě obytného domu v Marseille se uznání dočkala i kaple Notre Dame du Haut ve Francii, budova Nejvyššího soudu v Indii, klášter La Tourette ve Francii či Národní muzeum západního umění v japonském Tokiu. Díla si můžete prohlédnout ve fotogalerii. O zařazení budov na seznam UNESCO usilovala Nadace Le Corbusier 12 let.
Všechny stavby nesou znaky konstruktivismu a funkcionalismu. Jak u indického nejvyššího soudu, tak i u francouzského kláštera byste na první pohled jejich pravý účel neuhádli. Například klášter La Tourette vzdáleně připomíná spíše budovu bývalého Federálního shromáždění na pražském Václavském náměstí.
Le Corbusier's La Tourette monastery iconic buildings on the world heritage list. https://t.co/6ORaZyTpU1 #modernist pic.twitter.com/2OgZma0g2E
— Sinéad Daly (@DalySnd) 10. srpna 2016
Le Corbusier koncept funkcionalismu představil ve dvacátých letech, podle něho se dekorace a barvy hodí leda tak pro „nižší třídy, sedláky a divochy“. Podle Le Corbusiera byly základními pilíři tehdejší moderní architektury sloupy, střešní zahrady, volný půdorys, pásová okna a volné průčelí. Jednalo se o převrat v tehdejším vnímání architektury.
Le Corbusierem se inspirovali i mnozí čeští umělci. Architekt se přátelil i s Tomášem Baťou a spolu rozebírali plány na rozvoj Zlína. Žádné architektovy návrhy pro Zlín však nakonec nebyly uskutečněny. Le Corbusier zemřel v roce 1965 ve věku 77 let.