Čína zakázala grandiozní západní architekturu
Čínská architektura
Budovy v Číně by měly být v budoucnu stavěny více konzervativně, řekla to po setkání Státní rada a vyzvala k zákazu „podivné“ a „nadměrné“ architektury. Čínská architektura má být podle nové směrnice jednodušší, ekonomická a příjemná na pohled. Informoval o tom britský deník The Independent.
Nařízení však bude znamenat konec především pro bizarní budovy, které mají být postaveny v budoucnosti. Směrnice ze Státní rady přišla dva měsíce po setkání lídrů Centrální městské pracovní konference, které si vytyčilo závazek navrhnout řešení městských nedostatků, jako je znečištění, veřejná bezpečnost a dopravní zácpy.
Směrnice požaduje, aby městská architektura byla „vhodnější, ekonomická, zelená a příjemná na pohled“, na rozdíl od „nadměrně velkých a podivných budov“. Budovy postrádají rozlišovací způsobilost nebo kulturní dědictví. „Odráží to nedostatek kulturního sebevědomí a zkreslených postojů některých městských úředníků na politický úspěch,“ řekl prezident Čínské lidové republiky Si Ťin-pching.
Směrnice rovněž vyzvala k ukončení „chaotického šíření a uctívání zvláštní grandiózní západní architektury“. V Číně existuje například několik verzí Bílého domu a vítězného oblouku, které jsou rozmístěny po celé zemi, stejně jako Eiffelova věž nebo replika London Bridge.
China has called for an end to ‚grandiose‘ Western architecture https://t.co/2jv79ffRs7 pic.twitter.com/gQnEZj3qVT
— The Independent (@Independent) 25. února 2016
Čína má řadu směle navržených budov, včetně budovy Čínské centrální státní televize, jejíž návrh zpracoval nizozemský architekt Rem Koolhaas. Konstrukce byla kritizována za to, že vypadá jako obří kalhoty.
Z 18 % obyvatel žijících ve městech v roce 1978 se v dnešní době navýšil počet až na 55 %, tedy až na 750 milionu obyvatel. Tomuto vývoji se budoucí čínská architektura bude muset přizpůsobit.