Žena zachránila stovku psů před snědením. Koupila je
Čínská milovnice psů zaplatila 7000 jüanů (asi 27 000 korun), aby vykoupila stovku psů, kteří měli být snědeni během festivalu psího masa. Ten se navzdory protestům aktivistů konal v sobotu v jihočínském městě Jü-lin. Informovala o tom dnes agentura AFP.
Město pořádá každoročně tento festival při příležitosti letního slunovratu. V posledních letech ale sílí protesty skupin na ochranu zvířat, jejichž členové se v minulosti pokoušeli v Jü-linu uspořádat demonstrace.
Podle informací čínského tisku pětašedesátiletá Jang Siao-jün hodlá psy, které zachránila, přestěhovat do svého domu vzdáleného téměř 2000 kilometrů od zmíněného města.
Meet Yang Xiaoyun, A 65 Year Old Retiree Who Is Saving Dogs From The Yulin Meat Festival #tweet4animals pic.twitter.com/CGoAYexaF9
— Animal Awareness (@WWA_Animals)
June 21, 2015
Většina psů, kteří jsou kvůli festivalu utraceni a upečeni či uvařeni, jsou buď toulavá zvířata, anebo mazlíčci ukradení jejich majitelům, uvádí na základě svého vyšetřování hongkongská charitativní organizace Animals Asia. Ve většině oblastí Číny není konzumace psů v současnosti obvyklá a mnoho Číňanů naopak chová psy jako domácí mazlíčky. Psa jako mazlíčka má nyní asi 30 milionů čínských domácností. Jejich láska k psům podporuje sílící hnutí za práva zvířat v zemi.
RT To Thank This Elderly Woman Who Spends Her Savings To Rescue Dogs From #Yulin. (VIDEOS) https://t.co/OlYpySON81 pic.twitter.com/rKALriYthg
— PROTECT ALL WILDLIFE (@Protect_Wldlife)
June 22, 2015
Od festivalu se snaží distancovat i vláda města Jü-lin. „Někteří obyvatelé Jü-linu mají ve zvyku se scházet a společně pojídat liči (ovoce) a psí maso v době letního slunovratu. Tento festival je komerční záležitostí a není (oficiálně) organizován městem,“ napsal městský úřad na sociální síti Weibo, která je čínskou obdobou Twitteru. „Jü-lin je otevřené, tolerantní a civilizované město,“ dodal úřad.