Švédové si zkracují pracovní dobu. Na 6 hodin denně
Cesta k větší produktivitě?
Švédové začali zohledňovat výsledky výzkumů, které se soustředí na zdravotní rizika a jiné vedlejší efekty spojené s dlouhou pracovní dobou. Některé švédské firmy proto přistupují k revolučnímu kroku – zkracují pracovní dobu na šest hodin. A firmy si pracovní výsledky svých zaměstnanců stejně jako rostoucí zisky nemohou vynachválit.
Jeden z nedávných průzkumů uvádí, že se lidé, kteří pracují až 55 hodin týdně, vystavují vyššími riziku mrtvice než ti, kteří v práci tráví „pouze“ 35 až 40 hodin za týden. Švédské firmy se tato zjištění rozhodly nebrat na lehkou váhu a zavádí opatření, kterými své zaměstnance činí šťastnější, zvyšují jim kvalitu života, pracovní produktivitu a motivují je do práce, píše The Independent.
První firmou, která šestihodinovou pracovní dobu zavedla, byla podle všeho firma Toyota Center v Göteborgu, v druhém největším švédském městě, a to již před 13 lety. Firma zpětně potvrzuje, že u ní pracují šťastnější zaměstnanci, firma vykazuje nižší fluktuaci zaměstnanců a vyšší zisky, stojí na webu Science Alert.
Inspirovat se tím nechala i vývojářská firma Filimundus ze Stockholmu, která zkrácenou pracovní dobu zavedla minulý rok. ,,Pracovat osm hodin denně není tak efektivní, jak by si někdo mohl myslet,“ uvedl Linus Feldt, výkonný ředitel společnosti a dodal: ,,Soustředit se po osm hodin na konkrétní pracovní úkol je obrovská výzva. Rozhodli jsme se proto vytvořit pro naše zaměstnance snesitelnější pracovní den a současně jim umožnit zvládat osobní život mimo práci.“
Feldt popsal zavedená opatření ve firmě Filimundus: Zaměstnanci podle něj nesmí trávit pracovní dobu na sociálních sítích, dále došlo k omezení osobních setkání a dalších možných rozptýlení. To vše s cílem, aby byli zaměstnanci motivováni k intenzivnějšímu pracovnímu nasazení – v kratším čase vykonají svou práci a navíc mají dostatek energie na svůj soukromý život.
Ke stejnému kroku přistoupily i některé nemocnice, které také zkrátily svým sestrám a doktorům pracovní dobu na šest hodin. A od roku 2015 je toto opatření zavedeno i v domově důchodců v Göteborgu. Zatím se však jedná pouze o jakýsi experiment – do konce roku 2016 chce totiž domov důchodců vypočítat, zda náklady na přijímání nových zaměstnanců pokryly zkrácenou pracovní dobu.
Ve většině evropských zemích včetně České republiky je zákonem stanovená týdenní pracovní doba na 40 hodin. Kratší pracovní týden s 35 hodinami mají Francouzi, se 37 hodinami také Dánové nebo Belgičané (38 hodin).