Peníze tu rostou na stromech, představuje Syřan Švédsko
Vzkaz migrantům
Britská BBC přinesla video, na němž syrský uprchlík představuje život ve Švédsku. Video vtipnou formou vyvrací mýty, které o životě ve Švédsku kolují a na základě nichž se stovky uprchlíků snaží do země dostat. Videem chce ukázat, jak vypadá reálný život uprchlíka ve Švédsku.
„Když jsem přišel do Švédska, dostal jsem tenhle dům, auto a peníze,“ říká syrský uprchlík Mahmoud Bitar na videu. Poté vyběhne ze svého domů a jde „sklízet“ eurové bankovky ze stromu.
„Eurový strom je připravený na sběr. Konečně. Chvíli jsem musel čekat. A co dolarový strom? Ještě ne,“ předvádí vtipnou formou život ve Švédsku mladý Syřan, kterému cesta do „země zaslíbené“ trvala tři roky.
Realita je ale jiná. Takové je poselství jeho videa, kterým chce ostatním uprchlíkům předat důležité poselství: „Nejezděte do Švédska, nebo o tom aspoň pořádně přemýšlejte.“ Lidé v Sýrii mají totiž podle Bitara naprosto zkreslené představy o životě v této severské zemi.
„Dají vám velký dům, krásné auto a práci a hlavně hodně peněz… Syřané doma si myslí, že právě tohle Švédsko žadatelům o azyl nabízí,“ vysvětluje Bitar své rozhodnutí natočit video. Protože život v severské zemi je podle jeho slov mnohem složitější zvláště pro někoho, kdo pochází z tak kulturně odlišného prostředí, a lidé v Sýrii by si to měli uvědomit.
Švédsko patří vedle Velké Británii a Německa k nejčastějším cílům uprchlíků z Blízkého Východu díky vstřícné azylové politice a přístupu místních obyvatel, ale také díky muslimským diasporám, které v těchto zemích jsou.
Švédská azylová politika je podle Bitara otevřená a také lidé ve Švédsku jsou k imigrantům velmi otevření, ale nic není dokonalé a Sýrie je podle jeho slov jen jedna. Pokud by se situace v jeho zemi uklidnila, byl by Bitara podle svých slov první, kdo by se do rodné země vrátil. Nicméně pro většinu uprchlíků ve Švédsku by byl návrat hodně těžký.
„Myslím si, že 80 % uprchlíků zůstane ve Švédsku,“ vysvětluje jiný uprchlík, podle nějž Švédsko lidem nabídne práci, bydlení a vzdělání, což je hlavní důvod, proč se lidem ze Švédska odejít nechce. „V Sýrii jsem měl jenom Nokii, levný mobil. Tady mám iPhone,“ dodává.
Není to první video, které Bitar natočil. Videa, která dokumentovala jeho tříroční cestu ze Sýrie do Švédska, sdílel na Instagramu pravidelně, a právě proto se z něj na sociálních sítích stala hvězda. Video natočené vtipnou formou má podle Bitara šanci zapůsobit takovým způsobem, aby ho lidé pochopili.
Švédsko ročně přijme největší počet uprchlíků ze Sýrie ze všech evropských zemí. Během loňského roku to bylo 30,5 tisíce imigrantů, za letošní rok to bylo 16 317 uprchlíků syrského původu.