Tim Burton v Praze. Vždy se cítil jako Frankensteinovo monstrum
VÝSTAVA
Vstupte do tajemného světa Tima Burtona. Slavný americký filmový režisér a výtvarník přiváží do Prahy přes pět set svých výtvarných děl.
Burtonovy filmy Karlík a továrna na čokoládu, Batman nebo Střihoruký Edward zná snad každý. Známý režisér dokáže i děsivých bytostech objevit lidskost a laskavost a těm nejmilejším stvořením připsat tak hrůzná tajemství, až tuhne krev v žilách.
Nápady tohoto umělce a fantasty přitom poprvé ožívaly na jeho kresbách. I ty budou k vidění na výstavě v Domě U Kamenného zvonu Praze, kterou Burton 28. března osobně zahájí. Některé můžete díky ECHO24.cz vidět už teď v sekci FOTOGALERIE.
V Praze budou vystaveny stovky děl napříč médii: kresby, skicy, fotografie, sochařské instalace, akvarely, koláží, loutky i spojení Burtonovy tvorby se sklářskou prací. Výstava obsáhne Burtonův život dětských let až do současnosti a odhalí také jeho soukromý archiv. Návštěvníci budou mít možnost shlédnout rané krátkometrážní Burtonovy filmy.
Tim Burton – geniální outsider
Timothy Walter Burton se narodil v roce 1958 a vyrůstal na předměstí kalifornského Burbanku. Pro chlapce s tak nespoutanou fantazií to nebylo příliš inspirativní prostředí, a proto se začal vyjadřovat prostřednictvím kreseb. Burton k tomu říká: „Nebyl jsem moc komunikativní osobou, byla to pro mě forma komunikace.“ Inspirací mu byly televizní filmy, komiksy, legendy a fámy i obecně různé formy populární kultury.
Vystudoval animaci na California Institute of Arts a po škole nastoupil do společnosti Disney. Typické pro něj byly a doposud jsou postavy outsiderů, kteří do svého okolí nezapadají. Jeho pocity z dětství jako nepochopení, samota a odmítání ho provázejí celou tvorbou. „To vás nikdy neopustí,“ říká Tim Burton. „Vždy jsem se cítil jako Frankenstein a moji sousedé byli ti naštvaní venkované.“ Svébytný umělec nachází ve své filmové i humorné tvorbě spojení mezi hororem a humorem.
Tim Burton je známý především jako režisér filmů. Je však také ilustrátorem, fotografem a spisovatelem. Originální zpracování jeho filmů oceňují diváci i umělecká kritika. Mezi Burtonovy nejznámější snímky patří Střihoruký Edward (1990), který jej proslavil v českém prostředí, dále Ospalá díra (1999), Velká ryba (2003), Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005), Karlík a továrna na čokoládu (2005), Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007), Alenka v říši divů (2010), Temné stíny (2012) a prozatím poslední snímek Frankenweenie: Domácí mazlíček, který česká kina uvedla v roce 2013. K drtivé většině z nich skládal hudbu Danny Elfman, jehož koncert Burton v úterý uváděl v Obecním domě.
Pražská výstava je unikátním projektem
Pražská výstava Tim Burton a jeho svět není první veřejnou ukázkou jeho výtvarných děl. V roce 2009 vydal knihu The Art of Tim Burton, která shrnuje jeho tvorbu za posledních čtyřicet let, a v listopadu téhož roku mu uspořádalo retrospektivu Muzeum moderního umění v New Yorku. Poté putovala do Toronta, Los Angeles, Paříže, Soulu.
Pražská výstava je však samostatným projektem Tima Burtona a jeho týmu. Na konceptu se podílí studio Olgoj Chorchoj známé na české designérské scéně.
„Tim Burton a jeho svět“ / 28. 3.–3. 8. 2014 / dům U Kamenného zvonu, Staroměstské náměstí 13 / www.timburton.cz