Nobelovu cenu za fyziku získali Američané za detekci gravitačních vln
Nejprestižnější ocenění
Letošní Nobelovu cenu za fyziku získala trojice Američanů Rainer Weiss, Bary Barish a Kip Thorne za klíčový příspěvek k pozorování gravitačních vln ve vesmíru. Oznámila to dnes Královská švédská akademie věd.
„Je to něco zcela nového a odlišného, co nám otevírá dosud nespatřené světy… Na ty, kterým se podaří zachytit (gravitační) vlny a interpretovat jejich poselství, čekají bohaté objevy,“ uvedla akademie v prohlášení.
Gravitace, neboli přitažlivost, se šíří ve vlnách, jako například světlo. Takzvané gravitační vlny předpověděl v rámci všeobecné teorie relativity již před téměř sto lety Albert Einstein, vědcům se je ale podařilo zachytit teprve nedávno. Využili k tomu obří laserové detektory označované zkratkou LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory), které dokázaly zaznamenat mimořádně slabé vibrace vycházející z gravitačních vln.
Nobelova cena je letos v jednotlivých kategoriích dotována devíti miliony švédských korun (24,4 milionu Kč) – v případě fyziky polovina této částky připadne německému rodákovi s americkým občanstvím Weissovi, druhou polovinu si rozdělí Barish a Thorne.
Letošní týden vyhlašování Nobelových cen začal v pondělí oznámením Nobelovy ceny za lékařství. Tu dostala trojice Američanů Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash a Michael W. Young za výzkum v oblasti chronobiologie.
Ve středu se svět dozví laureáta ceny za chemii, ve čtvrtek za literaturu a v pátek za mír. Příští pondělí bude vyhlášena Nobelova cena za ekonomii. Ceny budou jako každý rok předány v den výročí Nobelovy smrti 10. prosince – cena za mír v Oslu a zbývajících pět ve Stockholmu.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.