Exodus obvoďáků. Jen do konce roku může zavřít 200 ordinací
Protesty praktických lékařů
Kvůli eReceptům, EET a podfinancování se bouří praktičtí lékaři. Jen do konce roku může ordinaci zavřít až 200 z nich. Přitvrdí proto ve svých protestech. Symbolickou černou pásku za „pohřbívané“ ordinace vymění 18. října za zavřené ordinace. Doktoři navíc varují, že stejný krok mohou opakovat. Současné ministerstvo ani vláda už podle nich nic nespraví. Apelujeme na budoucí reprezentaci, říkají.
Lékařům především vadí, že povinné eRecepty neusnadní práci lékařům tak, jak bylo slibováno. Ohrazují se i proti tvrzení, že měli čas se na elektronické předpisy připravit. „Trváme na zachování dobrovolnosti eReceptů. Někdy se tvrdí, že lékaři měli na přípravu několik let, ale je to naopak. Na přípravu měl několik let stát a Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). A žádná z výhod, jimiž bylo zavedení eReceptu zdůvodňováno, v současné době nefunguje. Jde například o lékový záznam, možnost lékaře podívat se, které léky od jiných lékařů pacient bere, kontrola kontraindikací, z toho nefunguje nic,“ uvedl pro Echo24 právník Sdružení praktických lékařů Jakub Uher.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Ministerstvo zdravotnictví už ale situaci změnit nestihne, předpokládají lékaři. Protesty a zavřené ordinace jsou tedy spíš signálem pro budoucí vládu. „Možnost něco udělat s eReceptem už není v rukou tohoto ministerstva, vlády ani parlamentu. Apelujeme spíš na reprezentaci budoucí, komunikujeme s politickými stranami,“ řekl Uher. Přesto jen do konce tohoto roku může skončit až 200 praktických lékařů. „Máme z okresů a krajů zpětnou vazbu, že něco mezi 100 až 200 lékaři do konce roku ordinaci zavře,“ řekl Uher.
Zavedením eReceptu se podle praktiků nic nezmění. „Místo receptu vytiskne lékař čárový kód. Nepřináší to žádné usnadnění lékařům, z mého pohledu ani pacientům. Odnese si tak jako tak papír. Možnost, že by mohl být recept místo předání do ruky na papíře, odeslán na smartphone, podle mě nebude zase takový hit,“ řekl Uher.
Ministerstvo zdravotnictví určité potíže s eRecepty přiznává. I s vědomím některých problémů se resort rozhodl zavést je od 1. ledna, uvedl pro Echo24 náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Roman Prymula. „Uvědomujeme si, že ne všude musí být dostupný internet, že zvláště v odlehlejších lokalitách to není technicky možné. Je tam tedy celá řada výluk. Na druhou stranu odmítáme paušálně výluku pro lékaře, kteří nemají počítač a nechtějí to tak dělat. Ve 21. století je elektronických předpis na místě a mělo by to být nepochybně posunem k lepší informovanosti,“ řekl Prymula.
Elektronické recepty mají dle ministerstva zdravotnictví přinést informace, které může resort zdravotnictví využít. Nikoliv ale hned. „Musíme sebekriticky uznat, že se zatím nepodařilo vše. To znamená, že po odstartování toho procesu nebudeme schopni úplně efektivně využívat všechna data, protože legislativa ještě nebyla finalizována. Ale to se odstraní během následujícího půl roku,“ řekl Prymula.
Shoda mezi ministerstvem a lékaři se částečně týká EET. Praktici upozorňují, že hotovostních plateb je v ordinacích stejně minimum a většinu úhrad provádí zdravotní pojišťovny. Ministerstvo v zásadě souhlasí. „EET není odpovědností ministerstva zdravotnictví, to je proces vycházející z ministerstva financí. Ale tady bych se dokonce přimlouval za určité ústupky, protože je pravda, že jsou lékaři, kteří by EET téměř nemuseli využívat,“ řekl Prymula.
Spory zůstávají v otázce navyšování úhrad praktikům. Z návrhu úhradové vyhlášky, jež stanovuje částky vyplacené pojišťovnami lékařům za jednotlivé úkony, vyplývá, že navýšení pro příští rok se týká pouze nemocnic a specialistů. Ministerstvo považuje za nejdůležitější stabilizovat situaci v nemocnicích, kde potřebuje zastavit odchody lékařů i zdravotních sester.
Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky mohou praktici zavírat své ordinace opakovaně, pokud nebudou vyslyšeny jejich požadavky na zvýšení úhrad.