Lotyšsko postaví na hranici s Běloruskem plot za deset milionů eur

Plot mezi státy

Lotyšsko postaví na hranici s Běloruskem plot za deset milionů eurNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Lotyšsko ve středu oznámilo, že ohradí svůj úsek hranice s Běloruskem. Do konce roku má vzniknout projekt a příští rok se začne stavět plot, který má být hotový do roku 2020. Celkové náklady se odhadují na 10,5 milionu eur (asi 268 milionů Kč). Podobný plot už má Lotyšsko na hranici s Ruskem.

„Plot bude vysoký dva metry, s ostnatým drátem nahoře,“ uvedl v rozhlase Olegs Jemašovs z pohraniční stráže. Plot nepovede přes jezera, bažiny ani řeky, které tvoří přirozenou hranici mezi oběma státy; proto se má ohradit 120 ze 170 kilometrů dlouhé hranice.

Přes napětí ve vztazích s Ruskem nestaví Lotyšsko podle státních představitelů ploty na hranici s východními sousedy z vojenských důvodů, ale hlavně proto, aby zabránilo ilegální migraci do Evropské unie. Přes Rusko a Bělorusko totiž vede trasa, kterou přicházejí uprchlíci z Afghánistánu, Pákistánu a dalších zemí.

Pohraničníci a celníci také čelí rozmachu pašeráctví: loni zabavili 11 milionů cigaret, za devět letošních měsíců již 25 milionů kusů, upozornil server Rustvnet.lv.

V Lotyšsku se o běžence podle médií starají pouze po dobu, kdy v utečeneckém středisku čekají na vyřízení úředních formalit. Jakmile získají postavení uprchlíka, musí opustit středisko a postarat se sami o sebe. Vydržet v Lotyšsku je pro uprchlíky obtížné, protože sociální dávky jsou příliš skromné, a stěží najdou práci, protože místní zákony vyžadují znalost státního jazyka. V případě neznalosti hrozí pokuta, a to i zaměstnavateli.

Čtěte také: Puigdemont zůstává v Belgii, vydání do Španělska se chce bránit

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články