Výstava v Miláně poodhalí i tajemství skrytá pod barvou Caravaggiových obrazů

výstava v Miláně

Výstava v Miláně poodhalí i tajemství skrytá pod barvou Caravaggiových obrazůNOVÉ
Obrácení Magdaleny Foto:

Caravaggio

1
Svět
Sdílet:

V Královském paláci v Miláně byla v pátek otevřena výstava děl barokního bouřliváka, italského malíře Michelangela Merisiho, známějšího pod jménem Caravaggio. Výstava, jež potrvá do 28. ledna, návštěvníkovi vedle dvacítky děl tohoto milánského rodáka nabízí i pohled do malířovy dílny, napsal deník La Stampa.

„Je to zcela výjimečná výstava. Mimo toho, že bylo nashromážděno 20 Caravaggiových mistrovských děl, což je u tohoto malíře mimořádné číslo, může návštěvník projít umělcovu tvůrčí cestu, vstoupit do jeho mysli,“ řekla agentuře AFP kurátorka Rossella Vodretová.

Infračervené a rentgenové snímky ukazují všechny změny, opravy a na světlo přinášejí „řadu skrytých obrazů“. Jedná se o prvky, jež „malíř zpočátku do kompozice zahrnul, ovšem následně se mu z různých důvodů znelíbily a odstranil je“, upřesnila kurátorka.

Například obraz Svatý Jan Křtitel zachycuje mladého sedícího muže, který se natáčí doprava. „(Odborná veřejnost) nechápala, proč se nachází zrovna v téhle pozici. Rentgenový snímek prozradil, že původně se otáčel za beránkem, což je jeho atribut,“ uvádí jako příklad Vodretová. A dodává, že umělec nakonec beránka skryl.

Prostřednictvím vybraných citátů a dokumentů se výstava také snaží odhalit, „jakým člověkem Caravaggio byl, jeho neklid a neurózy“, poznamenává dále kurátorka a připomíná, že se jednalo o „velmi silnou osobnost zcela osobitého ražení a jako malíři nebyla mu cizí jistá nevázanost“.

Nemálo vystavených dokumentů jsou záznamy z různých soudních procesů, jež bouřlivák a rváč během svého krátkého, ale intenzivního života absolvoval, připomíná deník La Stampa. Nechybí ani soupis majetku, který mu byl zabaven, protože neplatil nájem.

Tón výpovědí u soudu je stejně barvitý jako malířovy obrazy. „Kreténský kornoute,“ řekl Caravaggio a pak „vzal talíř s artyčoky, mrštil jím Pietrovi do obličeje… a s pánembohem odkráčel,“ popisuje jednu z půtek její svědek.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dvacítka obrazů byla zapůjčena z hlavních italských i světových muzeí. Svatou rodinu s Janem Křtitelem zapůjčilo newyorské Metropolitní muzeum, Salomé s hlavou svatého Jana Křtitele dorazila z londýnské Národní galerie. V Miláně je vystaven i obraz Extáze svatého Františka ze sklonku 16. století, jež bývá někdy pokládán za mezník mezi manýrismem a barokem.

Caravaggio, vlastním jménem Michelangelo Merisi, se narodil v Miláně 29. září 1571 v rodině zámožného stavebního mistra. Malovat začal už v dětství a po odchodu do Říma si rychle získal vlivné mecenáše z řad církve i šlechty. Zemřel v roce 1610, podle historiků zřejmě podlehl malárii. Je považován za posledního velkého náboženského malíře v Itálii.

Rozpracoval metodu šerosvitu – příhodně užíval kontrastů mezi světlem a tmou. Pro jeho příklon k výtvarnému realismu se o něm tvrdívá, že náboženské události snesl z nebe na zem. Některé z jeho obrazů ve své době vyvolaly skandály: modelem k Panně Marii mu údajně seděla prostitutka a jeho svatí mají nohy od bláta.

Čtěte také: Život na Volyni, Kamčatce či Sibiři zachycuje fotografická výstava Na Vostok

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články