Jak se vyšetřuje a soudí premiér
Komentář
Trestně stíhaný presumptivní premiér Andrej Babiš nechce, aby prezident Miloš Zeman (a nejspíš ani nikdo z jeho případných nástupců na Hradě) zastavil jeho obvinění. K tomu má hlava státu s konstrasignací premiéra, případně jím pověřeného ministra, právo. „To by bylo absurdní, totálně bych se takovým krokem zkompromitoval. Navíc bych tím uznal, že mám nějaký problém, což není pravda. Žádný problém nemám, celá kauza je vylhaná,“ prohlásil v neděli Babiš v televizi Prima. Miloš Zeman k tomu v symbióze v pondělním rozhovoru pro Radiožurnál poznamenal, že nic takového nemá v plánu.
Babišův trestní osud tak mají v rukou buď Poslanecká sněmovna, nebo žalobci a soudci, pokud se jim poslanci v novém složení Babiše rozhodnou vydat. Pozice se v povolební zjitřené a nejisté době mění každou chvíli. V tomto momentě ale 117 nově zvolených poslanců tvrdí, že zvedne ruku pro vydání Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka.
Pokud nezmění názor, budou o Babišově obvinění rozhodovat žalobci a soudci. Z pohledu základního smyslu pro spravedlnost je to nejlepší cesta. Jaroslav Faltýnek už si zaprognózoval, že si vůbec není jistý, jestli nová žádost o pokračování jejich trestního stíhání vůbec do sněmovny dorazí. Kdo v tom chce slyšet výhrůžku, dostal příležitost.
Babišova strategie nedráždit okatým zastavením stíhání dává smysl. Vítěz voleb včera pověřený sestavením vlády si i z těch mála oficiálně zveřejněných dat, co ovlivňovalo voliče, může jasně přečíst, že představa z podvodu obviněného premiéra většinu lidí neznepokojuje.
Když se agentura Median den před volbami ptala v průzkumu pro Českou televizi reprezentativního vzorku 1577, jak aktuální události ovlivnily jejich konečné rozhodnutí, u případu obvinění z dotačního podvodu Babiše na Čapím hnízdě jen 13 procent řeklo, že to kvůli tomu změnilo stranu. Dalších 21 procent připustilo, že je to trochu ovlivnilo a váhali. Na 63 procent to nemělo při volbě strany vůbec žádný vliv.
Skóre je srovnatelné s prefabrikovanou kauzou lithium, kterou Babišovi marketéři dokázali pár dní před volbami úspěšně rozehrát a ostatní strany a média jim na to skočily. A dělaly stafáž jejich kampani na osmihodinové, v přímém přenosu České televize vysílané mimořádné lithiové sněmovní schůzce. Kauza lithium 11 procent lidí ovlivnila tak, že kvůli ní změnili stranu. Dalších 20 procent kvůli ní váhalo. Na 61 procent neměla žádný vliv.
Větší vliv na konečné rozhodování než Babišovo obvinění kvůli dotačního podvodu měly i televizní debaty.
Andrej Babiš má jistě ještě výrazně lepší sociologická data o svých voličích, díky nimž ví, že jim obvinění nevadí.
A zjevně doufá, že státní zástupci, nad nimiž bude poté, co se stane premiérem, mít i bez důvěry sněmovny ve své jednobarevné vládě absolutní vliv, se přizpůsobí novým mocenským poměrům a sami v klidu a tichosti bez mediálního humbuku jeho trestní stíhání zastaví.
Vyšetřovat a soudit premiéra bude pro českou justici test nezávislosti a podvolení, jakým ještě v polistopadové historii neprošla.