To nebyla Modlitba pro Martu, to byl řev, řekl Zeman a poděkoval policii

demonstrace proti Zemanovi

To nebyla Modlitba pro Martu, to byl řev, řekl Zeman a poděkoval policiiNOVÉ
Miloš Zeman Foto:

Foto: Jan Zatorský

1
Domov
Sdílet:

Prezident Miloš Zeman pochválil zákrok policie v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku, kde ve středu policisté při Zemanově mítinku zadrželi během protestu několika desítek lidí zvukaře pouštějícího Modlitbu pro Martu. Muž strávil dvě a půl hodiny na policejní služebně a za přestupek mu hrozí pokuta až 15 000 korun.

Podle prezidenta byl zásah adekvátní a odpovídal shromažďovacímu zákonu, řekl na dotaz ČTK Zeman v Jeseníku na závěr návštěvy v Olomouckém kraji. Incident vyvolal velké emoce a a odsoudila jej i řada politiků.

„Bohužel musím s lítostí konstatovat, že usuzujete podle zpráv rodiny Hradílkových, která si stěžuje na to, že byla perzekuována. Chtěl bych poděkovat policii za jejich zásah. Pokládám jej za naprosto adekvátní podle zákona shromažďovacího, neboť řádně povolené shromáždění nemá právo nikdo rušit,“ uvedl Zeman.

Incident se odehrál první den Zemanovy návštěvy v Olomouckém kraji. Organizátoři protestu proti Zemanovi tvrdili, že nechtěli prezidentovo setkání s občany narušit. Policisty, kteří se o jejich kroky zajímali, prý o svém počínání dopředu informovali. Hudbu pustili na podkres svého protestu při vstupu politiků na pódium. Podle Zemana však nešlo o tichou hudbu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„Já mám píseň Modlitba pro Martu velmi rád. To nebyla Modlitba pro Martu, to byl řev, to byla kakofonie, která naprosto přerušila úvodní projev pana starosty Lipníku. Jestliže policie tento řev v souladu se zákonem shromažďovacím přerušila, tak jí zbývá za to poděkovat,“ uvedl Zeman.

Společnost na obranu nespravedlivě stíhaných (SONS) považuje zásah policie v Lipníku za nepřiměřený, protiprávní a narušující ústavní pořádek. „Okolnost, že se tak stalo před očima představitelů veřejné moci, včetně prezidenta republiky, kterým Ústava ukládá povinnost práva občanů chránit a uvádět je v život, je varovná. Tendence ke zneužívání represivních složek k politickým cílům by znamenala přímé ohrožení ústavního pořádku,“ sdělilo vedení SONS. Okolnosti zásahu by podle SONS měly prošetřit orgány činné v trestním řízení.

SONS míní, že „domnělé policejní podezření“ ze spáchání přestupku skupinou Zemanových odpůrců je záminkou, která nemá oporu v zákoně a odporuje mezinárodním smlouvám. Zákon podle SONS nechápe veřejné shromáždění jako nerušenou politickou produkci, ale přepokládá výměnu názorů a vyjádření stanovisek. „Přehrání kultovní skladby Modlitba pro Martu před zahájením projevu prezidenta je legálním a dovoleným vyjádřením názoru,“ tvrdí SONS.

Incident se odehrál v Lipníku nad Bečvou, kde od 1. listopadu drží bývalý disident a polistopadový ministr vnitra Tomáš Hradílek hladovku na protest proti opětovné Zemanově kandidatuře. Několik desítek lidí stálo při zahájení mítinku na náměstí s červenými kartami a z prvního patra domu na náměstí organizátoři protestu pouštěli Modlitbu pro Martu. Policie do místnosti, odkud jednapadesátiletý Jaroslav Hensl pouštěl píseň, vstoupila téměř na konci skladby. Zvukaře donutili hudbu vypnout a poté ho odvezli. Podle mluvčího krajské policie Libora Hejtmana tam vstoupili na základě zákona o policii.

Čtěte také: „Ten člověk je svině,“ řekl Zeman o radním. Bude žádat omluvu a pět milionů

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články