Na toaletu jednou za 6 hodin. Cesta do ruských věznic stále připomíná gulag

Tvrzení Amnesty International

Na toaletu jednou za 6 hodin. Cesta do ruských věznic stále připomíná gulagNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Svět
Sdílet:

Vězni v Rusku musejí snášet často týdny nelidských podmínek, než je ve stísněných vlacích bez oken přepraví do až tisíce kilometrů vzdálených nápravných zařízení. Vyplývá to z nejnovější zprávy organizace pro lidská práva Amnesty International (AI). V zemi podle aktivistů přetrvává praxe zděděná ze sovětské éry, kterou je potřeba reformovat.

Pro přepravu vězňů v Rusku obvykle slouží staré sovětské vlaky a do jednoho „kupé“ pro čtyři osoby je umístěno 12 lidí se zavazadly. Během převozu mohou trestanci využít toaletu jen jednou za pět či šest hodin, tvrdí aktivisté z AI. Zpráva organizace je založena na výpovědích svědků a informacích dalších organizací hájících lidská práva jako je například Human Rights Watch (HRW).

„Usvědčení vězni jsou přepravováni ve vlaku bez ventilace, bez přirozeného světla, s trochou vody a sporadickým přístupem na toalety. Na konci cesty, která může trvat i déle než měsíc, dorazí do místa určení, které je tisíce kilometrů daleko od jejich rodin,“ uvedl Denis Krivošejev z AI. Rusko by podle něj mělo vězňům zajistit podmínky, které odpovídají mezinárodnímu právu a standardům.

Ruská federální vězeňská služba zdědila síť trestaneckých kolonií ze sovětského systému takzvaných gulagů (pracovních trestaneckých táborů), z nichž mnohé se nacházejí v odlehlých a řídce obydlených částech země. „Vzdálenost je jedním ze způsobů, jak vězně psychicky zdeptat,“ tvrdí aktivista za lidská práva Alexej Sokolov.

Informace o převozech vězňů drží ruské úřady v tajnosti a cílovou destinaci nesdělují trestanci, jeho rodině ani obhájci až do dne přepravy. Aktivisté z AI společně s obhájci lidských práv z HRW a místních institucí proto vyzvaly Moskvu k reformě zastaralého systému a zastavení týrání trestanců.

„Vězni přepravovaní ve vlacích stráví dny nebo dokonce týdny bez kontaktu s vnějším světem. Jakmile jsou na cestě, stávají se neviditelní… Je to kruté, nelidské a ponižující zacházení a je načase to zastavit,“ řekla veteránka sovětského a ruského disentu Ljudmila Alexejevová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Život na Volyni, Kamčatce či Sibiři zachycuje fotografická výstava Na Vostok

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články