Na Národní vyrostl krásný nový palác plný trávy. Podívejte se
Architektura v centru Prahy
Stavba nové budovy na rohu pražské Národní třídy a Mikulandské ulice v centru pražské památkové rezervace se chýlí ke konci. Projekt nabízí sedm pater kanceláří, na střeše je odpočinková zóna. Kovová konstrukce objektu je porostlá zelení, která se bude v průběhu roku měnit. Na jaře by měly dům zdobit květiny. Právě s ohledem na zeleň se celý projekt nakonec jmenuje Drn, i když pracovní název byl Palác Národní. Prohlídněte si, jak vypadá v rozsáhlé fotogalerii nahoře.
„Světácký název Palác Národní se nám podařilo zdrbnout na obyčejný český a hezky drnčivý DRN. Může působit jako zkratka, ale ve skutečnosti jde o obyčejný drn, který se do města snaží dostat trochu zeleně,“ uvedl pro Týdeník Echo architekt Stanislav Fiala.
„Úzké terasy lemující fasádu jsou osázeny trávami a zpříjemňují výhled z budovy. Na terasy se dá samozřejmě vstoupit, stejně jako na střešní terasu, která je osázena platany, trávníky a dalšími rostlinami. Dvůr s velkým stromem uprostřed bude po vzoru pražských pasáží průchozí,“ popisuje architekt Fiala.
Celý velký rozhovor si můžete přečíst v příloze Architektura a Design v aktuálním vydání Týdeníku Echo.
Nový objekt zahrnuje čtyři podzemní a osm nadzemních podlaží. Investor původně parcely včetně historického paláce koupil s platným stavebním povolením na stavbu hotelu. Nakonec však záměr kvůli slabším výsledkům cestovního ruchu a také na základě jednání s Prahou 1 přehodnotili a namísto ubytovacích kapacit na Národní třídě vyrostl polyfunkční dům.
Nižší patra, určená pro restauraci a obchody, se veřejnosti otevřou na přelomu listopadu a prosince. V dalších patrech objektu budou kanceláře. Celý projekt, který je přímo napojený na barokní Schönkirchovský palác, vyšel zhruba na 1,5 miliardy korun.
Podle architekta Stanislava Fialy lidé na podoby stavbu reagují zatím spíše pozitivně. „Od architektů zatím moc reakcí nemám. Nejlepší reakce přicházejí tradičně od lidí, kteří jsou sami v pohodě. Nejčastěji od starších nebo hodně mladých,“ řekl architekt. Podle něj se totiž lidé v produktivním věku „bojí hodnotit něco, co nedokážou přesně zaškatulkovat“.
Konečnou podobu budovy ocenil i starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09), podle kterého Sebre přistoupila na požadavky městské části i na úkor nižší ekonomické výnosnosti. „Vidíme to jako naprosto perfektní kompromis,“ uvedl starosta. Při archeologickém průzkumu před stavbou objevili památkáři cenné historické malby dřevěných stropů z konce 17. století a nástěnné malby. Některé prvky, jako gotické studně nebo původní konírna, investor v původní podobě zapracoval do projektu.
Během stavby byl také rekonstruován sousední památkově chráněný barokní Schönkirchovský palác, se kterým je nový objekt propojen. V úrovni ulice spojuje oba domy pasáž a malé náměstíčko. Investor plánuje i propojení s budovou, kterou se v sousedství chystá stavět Vysoká škola uměleckoprůmyslová. Měly by v ní být dílny a prostory pro prezentaci studentských prací.