Na Ukrajině odhalili sochu nacionalistovi, který je obviňován ze smrti tisíců Židů
pomník muži odpovědnému za pogromy
- red,
Ukrajinský politik Symon Petljura (1879-1926) vyvolává rozpory i více než 90 let po své smrti. Minulou sobotu mu byla v západoukrajinském městě Vinnycja odhalena socha. To vyvolalo protesty například Světového židovského kongresu, protože Petljurovi je přičítána odpovědnost za pogromy a smrt tisíců Židů. Zprávu přinesl server ztis.cz.
Během revoluce a války v letech 1918-1921 provedli vojáci Ukrajinské lidové armády, ve které byl Petljura atamanem, téměř pět stovek pogromů. Po vítězství bolševiků se Petljura nakonec uchýlil do Francie, kde byl v květnu 1926 zastřelen Šolomem Schwarzbardem, jehož patnáct příbuzných bylo při pogromech zavražděno.
Ukrainische 🇺🇦 Ultranationalisten setzen ein weiteres Zeichen: Denkmal für Symon #Petljura in Winnyzja aufgestellt https://t.co/ZIqAC1S5w8 pic.twitter.com/YmXznKTRKc
— RusBotschaft Wien (@RusBotWien) 18. října 2017
Jedním ze zarážejících faktů také je, že Petljurova socha byla odhalena v bývalé židovské čtvrti Jerusalimka, nedaleko místa, kde se nachází využívaná synagoga. Nejedná se přitom o první případ, kdy se Petljurovi dostává na současné Ukrajině uznání. Ve Vinnycji, která leží 260km na jihozápad od Kyjeva, je po něm pojmenována jedna z ulic.
WJC CEO R. Singer denounces Ukrainian monument celebrating anti-Semitic nationalist leader Symon Petliura. READ: https://t.co/nhHA9vr1jh pic.twitter.com/17pPftRQdf
— (((WJC))) (@WorldJewishCong) 18. října 2017
Monument to Symon Petliura was opened in Vinnytsia pic.twitter.com/prJb9m7rfA
— UATV English (@UATV_en) 16. října 2017
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Židovskou komunitu ve Vinnycji však světlá budoucnost nečekala ani po skončení ruské občanské války. Za 2. světové války byla prakticky celá populace čítající téměř 28000 osob vyvražděna vyhlazovací jednotkou SS Einsatzgruppe D.
Na výše uvedený text reagovala ukrajinská ambasáda v Praze. Stanovisko ukrajinského velvyslance Jevhena Perebyjnise přinášíme ZDE.
Čtěte také: Zissels: Antisemitismus na Ukrajině? V Německu je to horší