Kdo zabíjel v Oděse? Každá strana má svoji verzi

Nová mediální strategie

Kdo zabíjel v Oděse? Každá strana má svoji verzi
Fotografie podává důkaz o manipulaci s lidským tělem a stopami po střelbě v obličeji. Foto: pravda-tv.ru
3
Svět
Sdílet:

V zájmu objektivity se vyšetřováním tragédie v Oděse, při které zemřelo v Domě odborů osmačtyřicet lidí a další stovky byly zraněny, zabývají zahraniční experti. Informují o Oděse objektivně ruská, nebo ukrajinská média? Byl to teroristický útok nebo nešťastná souhra okolností? Podle odborníka na Rusko a východní Evropu Karla Svobody už nezáleží na tom, jaká je skutečná pravda. Obě strany mají tu svoji. Díky nové mediální strategii, kdy ruská a v závěsu i ukrajinská média chrlí množství informací, ji už nelze zjistit.

Rusko a Ukrajina vedou nyní mediální spory o tragédii desítky uhořelých lidí v jihoukrajinské Oděse. Ruská média přinášejí důkazy o tom, že požár, který 2. května zabil téměř padesát lidí, byl připravovaný teroristický útok. Podle ukrajinských médií měl vzniknout vhozením zápalných lahví do oken prvního patra Domu odborů, kde v tu dobu byli proruští aktivisté. Ti napadli ukrajinské fotbalové fanoušky a následně se před jejich odvetou ukryli do budovy.

Více se dočtete zde: Tragický požár v Oděse? Odveta fotbalových fanoušků

Nestranné vyšetřování, které bylo zahájeno po výzvě ze strany Evropské unie, ke které se připojili i čeští poslanci, přineslo nové informace. Velitel oděské policie Ivan Katerynčuk oznámil, že šest lidí zemřelo na následky střelného poranění, třicet dva se otrávilo a deset zahynulo pádem z okna. Převážně se jednalo o proruské separatisty, ale zemřelo také sedm žen a jedno dítě a většina obětí pocházela z Oděsy.

Zpochybněné vyšetřování

List Ukrajinska pravda už minulý týden informoval navzdory prvotním zprávám, že požár nepropukl v přízemí budovy od vhozených Molotovových koktejlů, ale v jejích vyšších patrech. Založily ho podle tvrzení policie osoby, které se nacházely uvnitř, tedy nikoli útočníci zvenčí. To potvrdila i zpráva pozorovatelů OBSE. Vyšetřovatelé našli podle ČTK lahve se zápalnou směsí a kanystry se zbytky hořlavé látky. Moskva však vyhodnocení okamžitě napadla. Ruský zástupce při OBSE Andrej Kelin podle ČTK prohlásil, že dokument je výsledkem mimořádně silného nátlaku kyjevské vlády a těch, kdo ji dosadili - Spojených států a Evropské unie.

Je to nová mediální strategie, kterou zatím nejvíce využívá právě Rusko. Dříve byla snaha vytvářet svoji pravdu, ale nyní hází ruská média nové a nové informace.

„Je jedno, jak dopadne vyšetřování, každá strana má svou verzi, a za tou si bude stát,“ komentoval pro ECHO24.cz současné mediální i politické dění kolem událostí v Oděse Karel Svoboda z katedry Ruských a východoevropských studií na Karlově univerzitě. Média jsou podle něj v konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou mocným nástrojem k pošpinění jedné nebo druhé strany. „Je to nová mediální strategie, kterou zatím nejvíce využívá právě Rusko. Dříve byla snaha vytvářet svoji pravdu, ale nyní hází ruská média nové a nové informace. Ty se na sebe nabalují a není možné je ověřit, protože mezi tím se objeví další tři. Pravda pak mnohdy zanikne a někdy i v neprospěch Ruska,“ vysvětlil současný stav Svoboda. „Veřejný prostor zaneřádila spousta nesmyslů a jakákoliv informace je relativizována,“ dodal.

Ruské důkazy na fotografiích

Se Svobodovým tvrzením souhlasí také Jan Cebe, který se na Fakultě sociálních věd UK v Praze zabývá mediální propagandou. „Přítomnost médií samotná ovlivňuje realitu. Dochází jak na straně Ruska i Ukrajiny k inscenacím. Režimům jde o to zaujmout západní svět a naklonit si ho. Stejně jako ruská se i ukrajinská vláda snaží s médii pracovat, ale nemá to zatím pevně v rukou,“ popsal stav ruských a ukrajinských médií Cebe.

Příkladem je právě mediální zpracování události v Oděse. Z ruských internetových médií se šíří videoreportáže i fotografie, které dopodrobna rozebírají každý detail obětí tragédie a přináší přesvědčivě působící důkazy. Ruští obyvatelé Oděsy se stali oběťmi ukrajinských nacionalistů, informují - a na fotografiích dokládají, že oběti neuhořely přirozeně, ale že je někdo polil v oblasti hlavy hořlavou látkou. Snímky mrtvých doplňují šipky, detaily jsou zakroužkovány a doplněny o podrobný popis situace. Zachycují oběti, které mají spálenou hlavu a ruce a leží v místnosti, kde zjevně nedošlo k požáru. S těly bylo podle dalších fotografií manipulováno, protože jsou za nimi stopy po táhnutí. Jedna z obětí, těhotná žena, je vyfotografována na stole a kolem krku jí vede šňůra. V místnosti jsou stopy po zápasu, nikoli však po požáru. Žena tedy zemřela následkem uškrcení. Další snímky poukazují na to, že oběti byly několikrát střeleny do hlavy.

Západní svět to staví jako znásilňování ze strany Ruska, a proto média Rusko upozaďují a vykládají to jen jako jeho čistou manipulaci.

Pravda to však být může, i nemusí. „Pro nás je fotografie stále důkaz zachycené pravdy, ale manipulace s fotografiemi je standardní součást propagandy,“ zpochybnil důvěryhodnost jakékoliv fotografie Cebe. Důkazem pravdivých událostí podle něj nemusí být ani videa. „Video nemusí být ani sestříhané. Stačí, když kamera zabírá jen jeden výsek toho, co se děje,“ poznamenal Jan Cebe a vysvětlil, že se v současné době nedá věřit informacím ani od jedné strany. „Západní svět to staví jako znásilňování ze strany Ruska, a proto média Rusko upozaďují a vykládají to jen jako jeho čistou manipulaci,“ upozornil Cebe, že ani západní média nepodávají pravdivé informace už jen z toho důvodu, že se bezpečně zjistit nedají.

O ruských médií čtěte zde: Zprávy o Ukrajině: 94 % Rusů spoléhá na ruskou státní televizi

Sdílet:

Hlavní zprávy