Brusel má plán: Azyl bude udělovat sám, ne členské země
Uprchlická krize
Evropská unie plánuje, že si do své kompetence převede vyřizování žádostí o azyl. Nyní se žádosti řeší na národní úrovni, ovšem po plánované reformě budou v jednotlivých státech pouze pobočky hlavní agentury EU, které budou vykonávat nařízení z Bruselu. Azylanti se pak do zemí rozdělí podle určitého klíče. Píše se to v dokumentu Evropské komise, který má být podle německého deníku Die Welt uveřejněn ve středu.
Die Welt ve svém článku cituje z dokumentu Evropské komise, který navrhuje rozsáhlou reformu migrační politiky. Dokument nazvaný „Reforma evropského azylového systému a posílení legálních cest do Evropy“ plánuje, že zodpovědnost za přidělování azylu uprchlíkům převezme od jednotlivých členských států EU sám Brusel.
Reforma počítá s tím, že přemění Evropský podpůrný úřad pro azyl (EASO) na agenturu s rozhodovacími pravomocemi. Pod ní by spadaly pobočky v jednotlivých státech unijní osmadvacítky, které by vykonávaly nařízení a řešily případné námitky proti nim.
„Tím by se vytvořil jednotný centralizovaný rozhodovací mechanismus, došlo by tím k zabezpečení harmonizace postupů, ale také k důslednému posouzení potřeby ochrany na úrovni EU,“ píše se v dokumentu, který současně kritizuje stávající systém rozdělování uprchlíků založený na Dublinských kritérií. V nynějších dublinských pravidlech totiž žádost o azyl vyřizuje první země, ve které žadatel vstoupil na půdu EU. To se v aktuální migrační krizi neosvědčilo – hlavní nápor uprchlíků leží na malém počtu států a cílem naprosté většiny žadatelů o azyl je Německo či Švédsko.
V otázce „sdílené zátěže“ navrhuje Evropská komise dvě řešení. První možností by bylo doplnit Dublinská kritéria o „korekční mechanismus spravedlivého zacházení“, který se aktivuje v okamžiku, kdy počet žadatelů o azyl v jedné zemi atakuje předem stanovený limit. Druhou možností by bylo rozdělovat žadatele o azyl do jednotlivých států podle distribučního klíče, který by zohledňoval „rozlohu státu, jeho ekonomiku a přijímací kapacitu“.
Informace o návrhu Evropská komise potvrdila s tím, že ve středu by jej měl prezentovat její první místopředseda Frans Timmermans a eurokomisař pro migraci, vnitřní věci a občanství Dimitris Avramopulos. EK ale zdůrazňuje, že se nebude jednat přímo o návrh reformy. Odhaduje se ale, že k jeho vypracování dojde do konce dubna – jen co středeční sdělení probere Evropský parlament a pravděpodobně i ministři vnitra EU na svém mimořádném jednání 21. dubna.
„Byl by to zásah do svrchovanosti států“
První místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek s chystaným návrhem nesouhlasí. „Nemyslím si, že to může být řešením, ani že bude návrh v rámci EU schválen,“ řekl pro ECHO24.cz s tím, že podle něj je azylová politika něco, co je pro každý stát výsostné. „Česká republika má navíc tuto politiku velmi dobře ošetřenou a bylo by proti jejímu vlastnímu zájmu, aby podporovala nějaké takové řešení řízené z Bruselu,“ doplnil.
Ministerstvo vnitra (MVČR) v úterý pro ECHO24.cz uvedlo, že příslušný návrh ještě nebyl České republice Evropskou komisí předložen. „Předpokládáme však, že bude zaměřen zejména na revizi tzv. dublinského systému. Lze očekávat, že návrh představí jednotlivé možnosti, které jsou v současnosti k dispozici.“ Česká republika se podle MVČR na půdě Evropské unie aktivně zapojí do plánovaných debat k danému tématu.
Jeroným Tejc (ČSSD) si myslí, že by ČR na takový návrh rozhodně přistupovat neměla. „Poskytnutí azylu je výsostným rozhodnutím každého státu. Převedení této pravomoci na EU by bylo podle mého oslabením suverenity naší země. Navíc takové návrhy směrují k podobnému účelu jako je snaha o zavedení povinných kvót,“ řekl pro deník ECHO24.cz. Návrh považuje za nereálný i jeho kolega Roman Váňa, člen Podvýboru pro migraci a azylovou politiku. „Byl by to nepřijatelný zásah do svrchovanosti jednotlivých států,“ vysvětlil pro ECHO24.cz.