Mírová dohoda o Sýrii v Praze? Nejdřív musíme porazit teroristy, říká Asad
INTERVIEW ASADA PRO ČESKOU TELEVIZI
Syrský prezident Bašár Asad vidí jedinou cestu k míru v této válkou zmítané zemi v porážce opozičních skupin, které on sám označuje za teroristy. Zopakoval to pro Českou televizi, které se podařilo domluvit si s ním rozhovor. Přímo v Damašku s ním hovořil o uprchlické krizi nebo podpisu deklarace o příměří v Praze reportér Michal Kubal.
„Co se týče Syřanů, je to směsice. Většina jsou dobří Syřané, vlastenci, správní lidé. Ale samozřejmě mezi nimi máte infiltrované teroristy, to je pravda. Ale kolik, to je těžké říct,“ řekl prezident Asad k situaci ve své zemi.
Země je pestrá jak etnicky, tak také nábožensky. Žije zde kolem 74 procent sunnitských muslimů, 16 procent alavitů, drúzů a dalších muslimských sekt a 10 procent tvoří křesťané. Právě odpor vůči vládnoucím alavitům, ke kterým patří také Bašár Asad, byl jednou z příčin prvních protestů, které vyústily v současnou válku.
Reportér Kubal hovořil s Asadem také o deklaraci o příměří, přestože je tato diskuse prozatím věcí budoucnosti. Dokument by mohl být podepsán v české metropoli. „Samozřejmě, že by to bylo reálné. Syřané vám řeknou, že nemůžete mít mírovou konferenci například ve Francii, protože Francie podporuje terorismus a podporuje válku, nepodporuje mír. Takže, když jste zmínil Prahu, tahle myšlenka bude všeobecně přijímána právě kvůli vyváženým postojům vaší země,“ řekl Asad.
S nápadem o budoucím podepsání dokumentu v České republice přišel český prezident Miloš Zeman. Prohlásil to v září v New Yorku. Myšlence by se podle jeho slov nebránil, pokud by byla dohoda uzavřena s představiteli demokratické opozice, a ne s teroristickými organizacemi, které v Sýrii také bojují.
Celý rozhovor se syrským prezidentem odvysílá Česká televize v úterý. Zařadí ho do speciálu o Sýrii od osmi hodin večer na programu ČT24. Rozhovor s Bašárem Asadem trvá více než půl hodiny.
Bašár Asad se stal prezidentem Sýrie v roce 2000, kdy v čele země vystřídal svého otce Háfize Asada. Byl ale až jeho druhorozeným synem a původně se chtěl stát očním lékařem. Jeho bratr Basil Asad přišel o život při dopravní nehodě, a tak přišla řada na Bašára Asada.
V roce 2011 začali lidé demonstrovat a poklidné protesty postupně přerostly v občanskou válku a roztříštění země na mnoho frakcí bojujících za různé cíle ve velmi nepřehledném konfliktu. Stojí proti sobě vláda prezidenta Asada, umírnění rebelové a radikálové z teroristické organizace Islámský stát.