Šéf GIBS tlak neunesl a rezignoval

Spor o vedení policejní inspekce

Šéf GIBS tlak neunesl a rezignovalNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivan Bílek rezignoval. Na Twitteru o tom jako první informoval premiér Bohuslav Sobotka. ,,Ředitel GIBS Bílek dnes požádal o propuštění ze služebního poměru. Vzhledem k poškozené pověsti GIBS je to slušné a rozumné rozhodnutí,“ komentoval Bílkův krok premiér.

Sobotka přitom jen pár hodin před rezignací Bílka prohlásil, že by měl šéf GIBS vyhodnotit, jestli může pokračovat ve funkci, když se snížila důvěra v jím vedenou instituci. Pro konec Bílka ve funkci se vyslovil také ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš a dříve i ministr vnitra Milan Chovanec. Na jedenapadesátiletého Bílka, který stojí v čele GIBS od roku 2012, se v poslední době snesla tvrdá kritika kvůli takzvané olomoucké kauze.

„Pan Bílek sám by měl vyhodnotit, jestli instituce, kterou vede, a jestli on sám může za těchto okolností ve funkci pokračovat v okamžiku, kdy se takto výrazně snížila důvěra v celou Generální inspekci bezpečnostních sborů,“ uvedl Sobotka. Ředitele GIBS odvolává premiér na návrh vlády a po projednání sněmovním výborem pro bezpečnost.

„Bylo by dobře, když ho všichni vyzýváme, aby skončil ve své funkci,“ řekl po jednání kabinetu také Babiš. „Je to další selhání té služby,“ prohlásil s odkazem na olomouckou kauzu. GIBS podle něj v minulosti chybovala i při lihové aféře.

Tlak na odchod Bílka z funkce se tak dále vystupňoval. Sobotka minulý týden řekl, že schůzka s Bílkem nerozptýlila jeho pochybnosti o fungování GIBS. Sdělil ale, že chce vyčkat na výsledky vyšetřování olomoucké kauzy.

Policejní akce nazvaná Vidkun vedená Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) se týká podezřelých vazeb mezi podnikateli, policisty a politiky v Olomouckém kraji. V případu jde údajně o ovlivňování některých trestních kauz a úniky informací z trestních spisů.

V kauze čelí obvinění olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), šéf odboru olomoucké hospodářské kriminality Radek Petrůj, náměstek olomouckého policejního ředitele Karel Kadlec a podnikatel Ivan Kyselý, který je blízkým přítelem exministra vnitra Ivana Langra.

Případ související s lidmi z nynější olomoucké kauzy vyšetřovala GIBS před třemi lety na základě anonymu. Vazby se měly podle tehdejších informací ČTK promítnout i do ovlivňování vyšetřování hospodářských kauz, které souvisely s podnikáním Kyselého na olomouckém realitním trhu. GIBS nakonec případ odložila.

Čtěte také: Začíná střet o policejní stát

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články