Velká většina považuje muslimy v Německu za špatně integrované

Integrace muslimů v Německu

Velká většina považuje muslimy v Německu za špatně integrovanéNOVÉ
Němka a migrant ze Sýrie, ilustrační foto. Foto: Foto: spolková vláda
1
Svět
  • Business Monitor24
  • pp
Sdílet:

Výrazná většina Němců zastává názor, že muslimští imigranti se ve Spolkové republice špatně integrovali. Jen příznivci jedné politické strany to vidí jinak. O tématu integrace vyznavačů islámské víry se začalo koncem srpna opět intenzivněji hovořit poté, co Bertelsmannova nadace (Bertelsmann-Stiftung) zveřejnila svou studii „Religionsmonitor“. Podle ní se velká většina muslimů cítí spjatá se zemí, v níž v západní Evropě žije.  

Výsledky studie vzbudily zčásti nesouhlasnou kritiku. Největší polemika se vede na sociálních sítích, protože mnoho Němců vidí situaci ve svém každodenním životě jinak. Podle studie od Bertelsmannů je přitom pocit sounáležitosti dotazovaných muslimů se zemí, ve které žijí, obzvláště vysoký právě v Německu - plných 96 procent.

Nehledě na tuto údajně vysokou sounáležitost považuje velká většina Němců muslimy ve své zemi za špatně integrované. Podle průzkumu WELT-Trend, který pro list Die Welt uskutečnil institut Civey, považuje vyznavače islámské víry za „spíše špatně“ nebo „velmi špatně“ integrované 65,6 procent Němců. Nejčastější odpověď spadá do kategorie „spíše špatně integrovaní“, a to v 44,4 procentech případů. O „spíše dobře“ či „velmi dobře“ integrovaných hovoří 19,3 procenta dotázaných. Pouze 2,4 procenta, což je velmi nízké číslo, volí odpověď „velmi dobře integrovaní“. Nerozhodných je v této otázce 15,1 procenta, což mimo jiné ukazuje, jak složité je to téma.  

Pokud odpovědi posuzujeme podle původu dotazovaných, jsou vůči muslimům o něco skeptičtější obyvatelé východní části Německa (bývalé NDR) než lidé v západní části republiky, a to v poměru 69,2 % : 64,8 %.

Jako lépe integrované označují mohamedány mladí Němci. Ve věku 18 až 29 let hovoří o „dobře integrovaných“ muslimech 36,4 procent dotazovaných, zatímco ve věkové skupině nad 40 let je to zhruba polovina tohoto počtu. Kategorii „špatně integrovaní“ volí v 72,2 procentech případů Němci starší 65 let.

Největší rozdíly se ale ukáží, pokud kvalitu integrování muslimů do společnosti posuzujeme podle toho, jakou politickou stranu chtějí respondenti volit. Nejoptimističtější jsou v tomto ohledu přívrženci partaje Zelených (Grüne), z nichž jako „dobře integrované“ označuje muslimy 40,5 procent. Opačnou odpověď, tedy „špatně integrovaní“, volí 32,4 fanoušků Zelených. Nerozhodných je 27,1 procent.  

Všechny ostatní stranické tábory by muslimy přistěhované do Německa obecně označily jako „špatně integrované“. Nejvyšší je tato hodnota u Alternativy pro Německo (AfD), jež kritizuje islám a politiku masové migrace vlády kancléřky Angely Merkelové (CDU). Za „špatně integrované“ má muslimy 68 % příznivců AfD. Následují liberální FDP s 68,1 procenty, strany křesťanské Unie (CDU a CSU) s 65,9 procenty, sociálnědemokratická SPD s 49,2 procenty a Levice (Die Linke) s 45,6 procenty.  

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články