Poslancům dochází trpělivost s Válkovou: Pohrdá parlamentem

SPOR O DOHNALA

Poslancům dochází trpělivost s Válkovou: Pohrdá parlamentem 1
Domov
Sdílet:

Arogance, opovržení, nespolupráce. Poslancům z bezpečnostního výboru sněmovny dochází trpělivost s ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou (ANO). Ta se s výborem dostala do dlouhodobého sporu kvůli odvolání šéfa vězeňské služby Petra Dohnala. Podle výboru postupovala protizákonně a soud může v krajním případě zneplatnit všechna rozhodnutí Dohnalova nástupce Pavla Ondráška. Do celého sporu by se prý měl vložit premiér Bohuslav Sobotka.

Poslední dva dny má ministryně spravedlnosti na to, aby bezpečnostnímu výboru poslala všechny materiály, které mají potvrdit její slova, že odvolání Dohnala bylo namístě. Výbor už Válkovou urgoval, zatím na odpověď ale stále čeká. Právě neochota ministryně cokoliv vysvětlovat poslance rozčiluje.

„Její jednání a chování hraničí s pohrdáním s parlamentem. Dosud jsme od ní žádné informace ani podklady, které jsme žádali, nedostali,“ potvrzuje Daniel Korte z TOP 09. „Nikoho tak arogantního, který pohrdá sněmovnou, jsem ještě v politice neviděla. Ona veřejně říká, že nikomu odpovídat nebude, protože nemusí. Výbor pak ale těžko může plnit svou kontrolní roli,“ přidává se bezpečnostní expertka ODS Jana Černochová.

Rozhodnutí nového vedení nemusí platit

Současná situace kolem vězeňské služby není klasickým sporem ministra s opozicí. Dokazuje to fakt, že vystupování Válkové vidí jako problém i šéf výboru Roman Váňa (ČSSD), tedy poslanec koaličního partnera ANO.

„Nemáme dostatek podkladů. Stále čekáme na materiály ministerstva spravedlnosti. Jde o to, že jsme zatím měli jen jednostranné informace, protože od pana generála Dohnala už máme vše potřebné. Jenže výbor potřebuje komplexní informace, aby mohl nějak rozhodnout,“ vysvětluje Váňa.

„Kdyby byl přemístěn do aktivní zálohy, tak podle právního rozkladu, který ministerstvo v té době mělo k dispozici, by se automaticky stával policejním prezidentem,“ říká ministr vnitra Chovanec.

Na bezpečnostním výboru se proti Válkové vytvořila koalice, k níž se více či méně přiklánějí všechny sněmovní strany s výjimkou hnutí ANO. Poslancům vadí především způsob a okolnosti odvolání bývalého šéfa vězeňské služby Petra Dohnala. To podle nich v konečném důsledku může vést nejen k dvojvládí ve vězeňské službě a opakování situace s policejním prezidentem, ale ještě k něčemu mnohem závažnějšímu – vynulování všech rozhodnutí nynějšího ředitele vězeňské služby.

Čtěte také: Válková: Za odvoláním Dohnala si stojím. Korte: Rezignujte

„Již dnes jsme ve stavu, že pravděpodobně budou dva ředitelé vězeňské služby. A šílenost je, že kroky toho nynějšího ředitele jsou v podstatě od samého počátku jeho působení právně nulitní. Pokud to potvrdí soud, může to přinést obrovský zmatek a chaos do vězeňské služby,“ varuje Korte. „To si lze jen těžko představit, ředitel totiž rozhoduje nejen o personálních a ekonomických otázkách, ale i o věcech týkajících se chodu jednotlivých věznic. Některá jeho rozhodnutí se dotýkají přímo vězňů,“ přibližuje jeho kolega z TOP 09 Zdeněk Bezecný.

Dohnal mohl být policejním prezidentem

Členové výboru jsou přesvědčení, že Válková v případě Dohnala postupovala protizákonně. Zatímco byl do čela vězeňské služby ustaven dle takzvaného služebního zákona, ministryně ho odvolala podle zákona o vězeňské službě. Dohnal tak nebyl převeden do zálohy a v současné době se nachází v právním vzduchoprázdnu.

A způsob jeho odvolání má i konkrétní dopady: kdyby byl odvolán na základě zákona o služebním poměru, dostal by se do záloh a měl by jako brigádní generál nárok na tehdy volné místo policejního prezidenta. Válková tak Dohnalovi dost možná zabránila v kariérním růstu.

„Ano, kdyby byl přemístěn do aktivní zálohy, tak podle právního rozkladu, který ministerstvo v té době mělo k dispozici, by se automaticky stával policejním prezidentem,“ potvrdil deníku ECHO24.cz ministr vnitra Milan Chovanec. „A dokonce by to místo nemohl odmítnout. Jinak by neměl nárok na nic jiného,“ doplnil.

Sobotka: Válková potřebuje nadhled

Nespokojení členové výboru už volají po tom, aby se celou věcí začal zabývat premiér Bohuslav Sobotka. Jako předseda vlády prý nese odpovědnost za své ministry a neměl by k dění ve vězeňské službě mlčet.

Sobotka ale nevidí důvod, proč by se měl sporem zabývat. Situace není tak vážná, aby ji musela řešit koalice. Pro Válkovou nicméně má doporučení. „Já myslím, že by paní Válková měla celou věc kolem vězeňské služby brát s trochu větším nadhledem a s maximální možnou mírou profesionality. Mám pocit, že je v tom příliš osobně ponořena, což není dobře,“ řekl pro ECHO24.cz. Výbor prý má plné právo na to chtít po ministryni odpovědi na své otázky, protože vláda je Poslanecké sněmovně odpovědná. „A paní ministryně by měla být schopná své kroky obhájit. Myslím, že to zvládne,“ uzavřel premiér.

Válková Dohnala odvolala začátkem dubna. Jako důvod uvedla špatné hospodaření a neplnění úkolů. Řízení vězeňské služby poté převzal ředitel věznice Rapotice Pavel Ondrášek.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz