Smutek zásadně ovlivňuje naše vnímání barev, ukázala studie
Britská studie
Vidíte svět v pestrých barvách, nebo máte pocit, že je kolem vás všechno šedé? Různorodé vnímání barev vypovídá o vašem mentálním rozpoložení možná více, než jste si mysleli. Ukazuje to nová vědecká studie britských vědců, o níž informoval britský list The Independent.
Vědci z Rochesterské univerzity zkoumali na 250 dobrovolnících z řad studentů, jak lidský mozek reaguje na barevnou paletu po zhlédnutí různě laděných videí. Studie prokázala, že lidé sledující veselý záznam jsou schopni identifikovat jednotlivé barvy o poznání přesněji než ti, kteří viděli video se smutným podtextem.
Podobný test, kde polovina sledovala „neutrální video“ a druhá skupina zhlédla záznam s negativními emocemi, dopadl se stejnými výsledky. Studenti sledující „smutné“ video nebyli schopni určit barvy s takovou přesností, jako ti druzí.
Čtěte také: Průzkum: Každý sedmý medik zvažoval sebevraždu
„Naše výsledky ukazují, že nálada a emoce mohou ovlivňovat to, jak vidíme svět kolem nás,“ uvedl vedoucí studie, psycholog Christopher Thorstenson s tím, že smutek zásadně narušuje základní vizuální procesy, které ovlivňují naše vnímání barev.
Studie výzkumníků z Rochesterské univerzity navazuje na předchozí práce, podle nichž mají lidé s depresemi sníženou schopnost vnímání barev.