Hladovte si a štěkejte, jak chcete, řekl tlumočník běžencům
Hladovka V DRAHONICÍCH
Uprchlíci z detenčního zařízení v Drahonicích na Lounsku i ve čtvrtek pokračovali v hladovce zahájené v úterý. Tvrdí to aspoň farář Mikuláš Vymětal, který s běženci spolupracuje. Ten také popsal bitku jednoho z uprchlíků s tlumočníkem z arabštiny. Překladatel prý přilil olej do ohně, když zadrženým řekl, že si „mohou hladovět a štěkat, jak chtějí“. Být nazván psem je přitom pro muslimy urážka. Mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová uvedla, že někteří hladovkáři byli podrobení lékařskému vyšetření, ze kterého vyplynulo, že v poslední době prokazatelně jedli.
Hladovku v Drahonicích v úterý zahájili asi čtyři desítky běženců, kteří pocházejí ponejvíce z Iráku. Jejich zástupci uvádí, že údajným hladověním protestují proti svému zadržování v českých detenčních zařízeních a že mají v plánu v něm pokračovat.
Mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová však ve čtvrtek uvedla, že přinejmenším část uprchlíků, kteří údajně nic nejedí, si přes službu v zařízení objednala balíčky s potravinami a potřebami. „V balíčcích jsou třeba ovoce, sušenky nebo i cigarety. Balíčky jim dnes byly doručeny, a všichni je převzali. Proto nevíme, kolik lidí hladovku skutečně drží,“ dodala. Lékařská vyšetření zadržovaných uprchlíků pak podle ní ve středu i dnes prokázala, že v řádu hodin přijali nějakou potravu.
Podle mluvčí policie je situace v Drahonicích klidnější. „Včera (ve středu) večer neodebralo večeři 38 lidí, ráno na snídani nepřišlo 36 lidí, takže číslo se snižuje. My monitorujeme, zda jde o stále stejné osoby,“ řekla ČTK. Na oběd pak podle ní nepřišlo 31 lidí.
Farář Vymětal, který s uprchlíky spolupracuje, to však odmítá a uvádí, že běženci v údajném hladovění pokračují. „Pokud je nám známo, tak v hladovění pokračují všichni, kteří se k němu přihlásili,“ řekl Vymětal.
Další aktualizované informace: ‚Pokud nezačneme jednat s hladovkáři, budeme mít problémy‘
Tvrdí to nakonec i samotní běženci. „Uvědomujeme si, že české zákony umožňují naše dlouhodobé věznění a akceptujeme to. Svou hladovkou však chceme přispět k tomu, abychom byli mírovou cestou propuštěni, přestože nevíme, jakým způsobem je to možné. Pokračujeme v hladovění,“ píší v prohlášení Razad Fazal a Yasin Beelhaadj.
Se zástupci hladovkářů představitelé policie ve čtvrtek mluvili. „Znovu jsme jim sdělili, proč v zařízení jsou, že porušili zákony. Oni uznávají, že vstoupili na území schengenského prostoru nelegálně,“ uvedla Rendlová. Uprchlíci podle ní o azyl v Česku požádat nechtějí. Trvají údajně na tom, že chtějí do Německa, ale policisté protestujícím řekli, že hladovkou si propuštění vymoci nemohou.
Jeden z běženců napadl tlumočníka
„Sdělili jsme jim, jaké jsou lhůty pro zadržení a jak je mohou sami zkrátit,“ doplnila mluvčí. Cizinci se prý ptali, co mohou udělat pro to, aby je policie propustila. Policisté jim řekli, že může pomoci, když budou spolupracovat. „Jedná se totiž o cizince, kteří s policií nespolupracují na svém ztotožnění,“ uvedla Rendlová.
Situace v Drahonicích se vyostřila ve středu vpodvečer, kdy se dva běženci sami zranili a další napadl člena ochranky a zranil se také. Podle faráře Vymětala olej do ohně přilil tlumočník do arabštiny, když řekl, že si mohou hladovět a štěkat, jak chtějí. „Být nazván psem je pro muslimy urážka,“ uvedll farář.
Jeden z uprchlíků se podle faráře na tlumočníka vrhl, ostraha ho ale prý zastavila a zbila. Podle Rendlové však policisté uprchlíka po napadení ostrahy za pár vteřin zpacifikovali a muž rozbil sám hlavou skleněnou výplň dveří. Stejný muž, Maročan, ve čtvrtek podle Rendlové ještě rozbil okno na pokoji a poškrábal se na ruce. Šlo ale o bezpečnostní sklo, střepy byly malé a muž si nezpůsobil řezná poranění. Tři ze zadržovaných se podle dobrovolníků, kteří jsou s nimi v kontaktu, zranili už v úterý večer.
Dobrovolníci pracující s uprchlíky a média také ve středu uvedli, že někteří cizinci byli připoutáni k postelím. Podle Rendlové ale nikdo v zařízení uprchlíky nepřipoutává, popřeli to prý i sami zástupci cizinců. Nepotvrdila ani, že někdo z hladovkářů zkolaboval. Jednomu cizinci se sice podle ní ve středu udělalo nevolno, ale nebyl to nikdo držící hladovku.
Solidarita v Praze na Klárově
V drahonickém zařízení je podle statistik ministerstva vnitra stovka běženců. Zhruba osm desítek lidí dnes v Praze na Klárově požadovalo propuštění všech zadržených běženců. Někteří ze solidarity s nimi začali držet půst. Účastníci zapálili svíčky, které tvořily nápis „Freedom!“, tedy „Svobodu!“.
Detenční zařízení v Drahonicích, které vzniklo z areálu bývalé věznice, má kapacitu 240 lidí, určeno je výhradně pro muže. V sobotu Drahonice navštívil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a uvedl, že je s podmínkami běženců v zařízení spokojen. Podmínky, ve kterých jsou v ČR ubytováni uprchlíci, ale kritizují některé tuzemské i zahraniční organizace. Vysoký komisař OSN pro lidská práva nedávno uvedl, že česká vláda systematicky porušuje práva migrantů.