Místo obrazu kostičky. Rychlý internet může rušit televizi

technologie

Domov
Sdílet:

Nejmodernější technologie, které umožňují přenos pozemního digitálního televizního vysílání a daleko vyšší rychlost mobilního internetu třeba v chytrých telefonech, si v éteru mohou „překážet“. Vysokorychlostní internetová síť, pro níž se používá zkratka LTE, totiž v některých regionech může rušit příjem televizního programu.

Na riziko upozornil Český telekomunikační úřad, který zároveň pracuje na tom, aby pozemní televizní digitální vysílání a právě zaváděná síť LTE vedle sebe fungovaly bez problémů.

„V případě interferencí může televizní signál vypadávat, obraz bude 'kostičkovat' nebo se nebude zobrazovat vůbec,“ popsal server ECHO24.cz mluvčí úřadu Martin Drtina, jak se rušení televizního přenosu může projevovat.

Osm ohrožených programů

Riziko se podle něho týká pouze pásma 800 MHz a televizních kanálů, které s touto frekvencí přímo sousedí - tedy 59 a 60.

Drtina uvedl, že problematický je hlavně multiplex 3, v němž se vysílají celostátní programy ČT Déčko a ČT Art, Prima Love a Prima Zoom, Óčko a Óčko Gold, Šlágr TV, Active TV a některé regionální televize.

Z vysílačů se to týká Brna, Prahy-Cukráku, Trutnova (Černé hory) a Zbirohu. Český telekomunikační úřad ale nemá žádné odhady, v kolika domácnostech mohou být vybrané televizní programy případně rušeny.

Drtina nicméně uvedl, že už při přípravě aukce kmitočtů pro vysokorychlostní internet se na problémy s možným rušením televizního signálu pamatovalo a podmínky pro držitele tohoto kmitočtu jsou nastaveny tak, aby diváci o pozemní digitální vysílání svých programů nepřišli.

Chyba ukrytá v anténě

V případě, že se i přes tato opatření příjem „ohrožených“ kanálů zhorší, měl by si divák na specializovaném webu telekomunikačního úřadu start-lte.ctu.cz ověřit, jestli byl v blízkosti jeho bydliště spuštěn zkušební provoz vysokorychlostního internetu v pásmu 800 MHz.

„Pokud ano a divák má poznatek, že se přijímaný televizní signál od spuštění zkušebního provozu zhoršil, může se obrátit na náš úřad s hlášením o rušení,“ řekl mluvčí telekomunikačního úřadu Martin Drtina.

Úřad pak může nařídit, aby operátor upravil technické parametry základové stanice. Chyba ale také může být v nevyhovující anténě nebo rozvodech, takže například nevhodný zesilovač může propouštět i signály z jiných kmitočtů. V tom případě se rodina nebo třeba sdružení nájemníků musí obrátit na odbornou servisní firmu, jejichž seznam je rovněž na stránkách ČTÚ.

Mluvčí úřadu Martin Drtina uvedl, že v současnosti se experimentálně ověřuje dopad provozu sítě LTE v pásmu 800 MHz na příjem digitální televize. Každá základová stanice na této frekvenci bude navíc v rámci dvouměsíčního zkušebního provozu testována a telekomunikační úřad pak případně rozhodne o úpravě technických parametrů.

Britská zkušenost: jen minimum případů

Společnost T-Mobile, která vysokorychlostní internet v pásmu 800 MHz spouští, je přesvědčena, že rušení televizního signálu nebude nijak rozsáhlé.

„Jsme součástí pracovní skupiny, kterou založil Český telekomunikační úřad a jejímiž členy jsou mobilní operátoři a provozovatelé digitálního pozemního vysílání. Jejím úkolem je řešit případné stížnosti zákazníků na rušení televizního signálu,“ řekl serveru ECHO24.cz Lukáš Hrabal, mluvčí T-Mobile.

„Nepředpokládáme ale, že by k takovým případům docházelo často – například ve Velké Británii panovaly při výstavbě LTE podobné obavy, které se nakonec až na výjimky nenaplnily,“ dodal Hrabal.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz